НАЈНОВИ ВЕСТИ

Добриот метаболизам е многу важен за здравјето: 6 природни начини да се забрза

Кај некои, метаболизмот е побавен, кај некои е побрз и ја одредува брзината со која телото согорува калории и ги претвора во енергија, а исто така може да влијае на тоа колку лесно се здебелувате или слабеете.

Важна точка што може да ја покаже работата на метаболизмот е тоа што зборува за тоа колку некој ризикува да добие дијабетес.

Стапката на метаболизам во голема мера е одредена од генетиката, возраста, полот и големината на телото, но постојат промени во животниот стил што можат да го забрзаат неговиот процес, вели Фанческо Цели, раководител на Одделот за ендокринологија и метаболизам на Универзитетот во Вирџинија.

Ова се некои од нив:

1. Намалете ја температурата во спалната соба
Спиењето во ладна просторија се чини дека го зголемува процентот на кафеави маснотии – форма на масни клетки што согорува калории во форма на топлина, а токму студениот воздух ги стимулира. Во студија на Националниот институт за здравство, спроведена врз пет мажи доброволци, резултатите покажаа зголемена потрошувачка на калории за време на спиењето кога спиеле во ладни простории, односно на температура пониска од 17 степени.

2. Пијте шолја кафе или друг пијалок кофеин
Неколку помали студии покажаа поврзаност помеѓу потрошувачката на кофеин, зголемената стапка на метаболизам и намалениот ризик за дијабетес тип 2. Доктор Цели вели дека тоа може да биде затоа што кофеинот му помага на организмот да ги разгради мастите. Сепак, не претерувајте затоа што премногу пијалок кофеин на ден може да предизвика нервоза, гадење или несоница. Покрај тоа, некои пијалоци од кафе содржат многу маснотии и шеќер.

3. Намалете ги нивоата на стрес
Во студија од 2014 година спроведена на Државниот универзитет во Охајо, жените кои пријавиле дека се под стрес, во просек согорувале 104 калории помалку за 24 часа откако јаделе оброк составен од јајца, колбаси и колачиња.
Истражувачите истакнуваат дека со текот на годините, тој вишок може да доведе до раст од дури 11 килограми.
– Реакцијата на стрес го активира хормонот кортизол – објаснува Ćели и додава дека тој е очигледно поврзан со влошување на метаболизмот и, на долг рок, со зголемување на ризикот од дебелина.

4. Спијте добро
Докажано е дека недоволниот квалитет на сон го забавува метаболизмот и кај мажите и кај жените, што исто така може да биде поврзано со лачењето на кортизол во мозокот кога телото е под стрес, вели Чели. И дури и да одите во кревет рано, тоа можеби не е доволно.

5. Започнете со вежбање
Чели вели дека секаков вид физичка активност, дури и само одење 30 минути, може да помогне во забрзување на метаболизмот. Сè е подобро отколку да седите со часови, што е една од најлошите работи што можете да ги направите за вашето тело, иако поради деловни обврски, понекогаш е невозможно да се избегне.
– Со зголемување на мускулната маса, можете да ја зголемите потрошувачката на енергија во мирување, а тоа е она што ќе ви помогне да согорувате калории во текот на денот – вели Цели.

6. Јадете нешто зачинето
Капсаицинот, молекула што се наоѓа во зачинета храна, се покажа дека ја зголемува телесната температура и го забрзува губењето на маснотиите, иако привремено и само со мал процент.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста