Димовски за Алфа: Минимална плата од 18.000 веднаш или штрајк

Вниманието на пошироката јавност периодов е насочено кон она што се случува во Македонија – битката за минимална плата од 18.000 денари, веднаш. По неуспехот во средбата во Владата, каде на иста маса седнаа Синдикатот, Владата и работодавачите, не се најде решение да има повисоки плати. Најавија генерален штрајк.

  • Овој пат времето работи за работниците. Газдите нека размислат добро дали ќе кажат „Да“ за раст на минималецот“, вели првиот човек на ССМ Дарко Димовски. Ако газдите не го одврзат ќесето и не ги почакат платите, работниците ќе излезат на улица во петок. Ова е реална потреба, и не е никаков товар. Ако разговорите паднат во вода, ќе има генерален штрајк, вели меѓу другото Димовски во интервјуто за Алфа.

Инаку брањето на синдикатот е ставено на дневен ред на Собранието на 10 февруари.

Во продолжение целиот разговор со првиот човек на најголемиот Синдикат на Македонија, Дарко Димовски.

Со првиот човек на ССМ разговараше Борис Грујоски.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста