По мечот на Де Балеидос стадионот Артур Мело со приватен лет замина за Торино каде денеска ќе му бидат направени медицински прегледи, а во вторник ќе биде објавен траснферот на Бразилецот во Јувентус. Инаку со него на пат замина и клупскиот лекар на Барса кој ќе биде дел од лекарските прегледи на Миралем Пјаниќ кој се подготвува да го обелече дресот на гогантот од Камп Ноу. Инаку Артур во Торино ќе заработува 7 милиони евра годишно.