Денеска се возат квалификации на Силверстоун за 5. трка од СП во ФОРМУЛА 1

Луис Хамилтон и Валтери Ботас односно Мерцедес најавија продолжение на доминацијата во Ф-1 шампионатот и на трката број 5 во оваа сезона што утре се одржува на Силверстоун. На најпознатата британска патека втор викенд по ред ист распоред. Денеска се одржуваат квалификации, а утре е главниот настан во кој Хамилтон влегува со голема предност во генералното бодување во однос на вториот Ботас и третиот Верстапен.

Advertisements