Денеска 103 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 912 тестирања, а регистрирани се 103 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 13

-Куманово 26

-Штип 5

-Прилеп 7

-Тетово 3

-Охрид 2

-Кавадарци 6

-Гостивар 15

-Гевгелија 2

-Струмица 1

-Крива Паланка 2

-Демир Хисар 7

-Берово 1

-Виница 5-

Делчево 2

-Свети Николе 3

-Кичево 2

-Неготино 1

Починати се 3 пациенти од Скопје (69г.), Велес (35г.) и од Македонски Брод (77г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 187 оздравени пациенти од:

-Скопје 60

-Штип 17

-Прилеп 4

-Тетово 12

-Струга 19

-Битола 2

-Охрид 16

-Кавадарци 13

-Гостивар 11

-Крива Паланка 2

-Крушево 1

-Кочани 5

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 3

-Берово 3

-Виница 10

-Кратово 1

-Свети Николе 2

-Кичево 2

-Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 127196 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12840, бројката на оздравени пациенти е 9361, на починати е 547, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2932.

https://www.facebook.com/filipce.venko/posts/2466515763655442
КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста