Делта сојот регистриран во 124 држави

Бројот на земји и територии, во кои циркулира многу заразниот делта сој на коронавирусот, е зголемен за уште седум од 13 јули, па сега е регистриран во 124 земји, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Во претходните седум дена, уште 13 земји го информираа СЗО за присуство на делта мутацијата.

Експертите тврдат дека делта сојот брзо ќе се прошири и ќе ги засени другите варијанти, а потоа ќе стане доминантна мутација на Ковид-19 во следните години. СЗО е загрижен за ширењето на сите четири видови.

Алфа сојот, кој е откриен во Велика Британија во септември 2020 година, беше регистриран во 180 земји.

Бета сојот, откриен во август минатата година во Јужна Африка, е присутен во 130 земји, додека бразилскиот гама сој е откриен во 78 земји.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста