Чулев: СВР Скопје постапи по видеото „Организиран поткуп на гласачи од структури на МВР и пратеници од СДСМ”

СВР Скопје во содејство со полициски службеници од Одделот за внатрешна контрола и професионални стандарди во координација со ОЈО, го идентификуваше лицето од објавеното видео со наслов „Организиран поткуп на гласачи од структури на МВР и пратеници од СДСМ”. Утврдено е дека се работи за лицето Ш.Е. од Скопје, вработен во Одделението за управни служби во МВР, напиша министерот за внатрешни работи Наќе Чулев на Фејсбук.

На подрачјето на Општина Шуто Оризари во непосредна близина на општината тој врши соодветна активност со група граѓани од ромска националност, објави министерот за постапувањето на СВР Скопје врз основа на објавеното видео, нагласувајќи дека МВР презема соодветни мерки за откривање и санкционирање на сите форми на изборен поткуп и притисок врз гласачите.

Како што наведува Чулев во објавата, полицајци од СВР Скопје извршиле разговор со Ш.Е. и извршен е претрес во неговиот дом поради пронаоѓање докази предмет на кривично дело од чл.162 „поткуп при избори и гласање“.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста