Чудесна вода со краставица и чија за детоксикација и слабеење

Чаша обична вода е најдобриот пријател на организмот, а може да стане уште покорисна ако додадете малку храна или зачини на неа. Интернетот скоро полуде по овој пијалок за детоксикација, а луѓето редовно ги објавуваат резултатите на социјалните мрежи.

Краставицата содржи многу вода, што ја прави совршена храна за детоксикација на организмот. Има малку калории и богато е со растителни влакна, па затоа е водечка храна за започнување на метаболизмот и губење на вишокот килограми.

Чии семиња се богати со антиоксиданти, протеини, влакна, витамини и минерали. Нутритивниот состав на овие житни култури помага да се балансира исхраната и да се забрза метаболизмот.

Коренот на ѓумбир веќе долго време се користи во исхраната, како додаток на оброците, но исто така и за медицински цели. Особено е познат по своето антиоксидативно дејство – спречувајќи инфекции во организмот, како и по својата голема улога во слабеењето и чистењето на организмот од насобраните токсини.

Лимонот има многу корисни ефекти врз здравјето на луѓето, кои се познати многу години. Двата најголеми ефекти на лимонот се антибактериски и антивирусни. Покрај тоа, лимонот го стимулира зајакнувањето на имунитетниот систем и помага при слабеење, бидејќи сокот од лимон е силно варење и го чисти црниот дроб.

Оваа вода не само што го хидрира телото, туку дава и чувство на виталност.

Состојки:
1 краставица
2 лимона
2 лажици чиа семе
пола лажица свеж ѓумбир
2л вода

Подготовка:
Истурете вода во бокалот. Измијте краставица и лимон, а потоа исечете ги на прстени. Додадете чие семе и сецкан ѓумбир, и измешајте сè заедно. Најдобро е пијалокот да го оставите во фрижидер преку ноќ.

Пијте ја оваа вода 5 дена, во текот на целиот ден.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста