Чоколадиран сендвич – кога немате ништо благо дома

Викендов ни е фокусиран на рецепти од леб, па освен солените триаголници, можете да си направите и десерт со тост-лепчињата.

Ова слатко задоволство ќе можат да го издржат само љубителите на чоколадо и многу благи десерти.

Потребни состојки:

 • Две дебели парчиња од коцкаст леб
 • 100g темно чоколадо
 • 50g маршмелоу
 • 40g какао
 • 2 лажички кафеав шеќер
 • 3 јајца
 • 80ml млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 100ml крем за готвење
 • 2 лажички шеќер во прав
 • 30g путер

Начин на подготовка:

 • Направете засек од горната страна на парчињата леб и вметнете го чоколадото и парчињата маршмелоу, па оставете го сендвичот во сад.
 • Измешајте ги какаото, јајцата, млекото и ванилата, додека смесата не се соедини.
 • Истурете ја чоколадната смеса врз сендвичите и оставете така да отстојат 10 минути.
 • Измешајте ги кремот за готвење и шеќерот во прав во еден сад.
 • На тава ставете да се растопи путерот, па од сите страни пржете ги сендвичите.
 • Сендвичот пресечете го на половина и одозгора сервирајте со топка од белата смеса.
КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста