Чиро Имобиле постигна погодок за Лацио против Бреша, Јувентус не даде гол кај Каљари, со тоа ни Роналдо, па разликата меѓу водечките на листата стрелци во Калчото е плус четири за италијанскиот пред португалскиот репрезентативец. За Имобиле вчерашниот беше гол број 35 со што се израмни со Роберт Левандовски од Баерн на врвот од листата стрелци во Топ 5 лигите во Европа. Со тоа што членот на Лацио ќе има шанси и да ја надмине оваа бројка зошто има уште еден меч во сезоната. Ако реализира уште еднаш тој го стасува и најдобриот ефект во историјата на Серија А што го фржи Гонзало Игуаин, а беше поставен пред 4 години.