СЗО: На децата треба да им се ограничи времето поминато пред ТВ екран

На децата на возраст од две до четири години не треба да им се дозволи да седат пред ТВ екраните повеќе од еден час...

Бритни Спирс заминува вo пензија

По 20 години музичка кариера, „поп-принцезата“ Бритни Спирс наводно се повлекува од сцената, пишуваат повеќе западни медиуми. Имено, таа наводно, повторно, сама се пријавила во...

Деми Мур отворено и искрено за дрогирањето, љубовта и разводите во својата книга

Глумицата одлучила својот бурен и интересен живот да го раскаже во својата книга која ќе го носи насловот „Iside out". Познатата холивудска глумица Деми Мур...

Откриен отпечаток од стапало на диносаурус на Антартикот

Германските научници тврдат дека на Антартикот е оставен отпечаток со големина на рака стар близу 200 милиони години. Научниците откриле фосилизирано стапало од диносаурус, стар...

Фејсбук без дозвола преземал податоци за имејл адреси од корисниците

Социјалната мрежа Фејсбук призна дека без знаење на корисниците преземал податоци за адресите од нивната електронската пошта, јави Си-Ен-Ен, додавајќи дека жртви на ова...

Од 1 мај поскапо гиро во Грција

Гирото во Грција од 1 мај се очекува да биде поскапо за 10 до 15 проценти, односно за 10, 20 или 30 центи, поради...

Лејди Гага ја откри причината за прекинот на свршувачката

Поп-пејачката и глумица Лејди Гага во февруари ја раскина свршувачката со Кристијан Карино. Гласините говореа дека единствената причина за тоа е наводна врска на Лејди...

Во Азија годишно се јадат 30 милиони кучиња

Повеќе од 30 милиони кучиња се убиваат годишно за потрошувачка на луѓето во Азија, од кои 70 отсто се украдени, соопшти денеска основачот на...

„Една може!“ организира бесплатна тренинг школа за економска слобода на девојки и жени

Организацијата на еднородителски семејства „Една може!“ и социјалното претпријатие „Една прави!“ ќе спроведуваат бесплатна тренинг школа за економска слобода на девојки и жени. Од тимот...

Доаѓа крајот на „лудаците“ зад волан: Задолжителни ограничувачи на брзина во автомобилите во до...

Уреди за ограничување на брзината од 2022 година може да станат дел од задолжителната опрема за автомобилите што се продаваат во Европската...

Сакате на „баци рака“? Не кај римскиот Папа, еве и зошто…

За време на еднодневната посета во Лорето, римскиот Папа Франциск I беше регистриран од камерите во еден серијал одбивања да ја подаде...