14.1 C
Скопје
21.03.2019

Живот и Стил

Антон и Силвана Митреви на мотор низ светот делат прегратки и ја претставуваат Македонија

На мотор низ повеќе од 40 држави на сите континенти ја шират македонската култура и најдоброто од Македонија. Антон и Силвана Митреви се во мисија да го обиколат светот за една...

Пропадна финскиот експеримент: државните пари не ги натераа невработените во Финска да бараат работа

Ни загарантираниот основен додаток од 560 евра не ги поттикна невработените Финци да бараат работа. Загарантираните 560 евра месечно не ги мотивираа невработените во Финска да бараат работа.

ВИДЕО: Денот на виното и вљубените е пред нас- Еве неколку идеи за подароци...

Иако Св валентин (14.02) е католички празник, младите ширум светот го празнуваат како ден на љубовта, без разлика на која вера и припаѓаат. Припремите на заљубените парови за овој ден почнуваат многу...

„Њујорк тајмс“: Дали роботите ќе им го „земат лебот“ на новинарите

Печатените медиуми кои се занимаваат со економски теми, пред се со финансии, го намалуваат бројот на новинари и се почесто ангажираат роботи, кои не бараат зголемување на...

Холивудска ѕвезда: „Ги учам моите деца да не бидат материјалисти“

Таа и нејзиниот поранешен сопруг, актерот Бен Афлек, ги имаат ќерки Вајолет (13) и Серафин (10) и синот Самоил (6). И покрај тоа што се разведоа, тие заедно...

Нијагарините Водопади замрзнаа

Нијагарините Водопади замрзнаа, што не се случува првпат, кога се работи за зимските месеци. Студениот бран којшто го зафати североистокот од САД и од водопадите направија леден ѕид. Слики...

Важни обичаи за денес: Оваа личност ако прва ви влезе на Божиќ во домот...

На денот на Божиќ христијаните стануваат многу рано и одат на утринска литургија, се причестуваат, а потоа одат дома, каде е подготвена богата трпеза. Обичај е и цел ден...

Што треба да кажеш наместо „Те сакам“?

„Те сакам“ е една од најубавите фрази на секој јазик. Нема личност која не сака да ги слушне овие две зборчиња. Но, дали може да се каже поинаку? Може. Може да кажуваме...

Магијата наречена харизма: Како да ги шармирате луѓето околу вас?

Сите знаеме по една личност која кога ќе влезе во просторијата, сè е поинаку. Се прашуваме зошто се толку познати и обожавани од другите. Тие поседуваат шарм и харизма. Но, која е...

Три одлуки кои во 2019 ќе ви донесат куп пари

Многу луѓе во своите новогодишни одлуки ги вклучуваат и оние кои се однесуваат за финансиите, а експертите тврдат дека одлуките треба да бидат јасни, едноставно и реалистични, но и да бидете сигурни...

Не се важни трпезата и јадењето- еве што е најважно за Бадник

Сите обичаи за Бадник се поврзани со христијанското заедништво, љубовта и радоста. Бадниковиот ден му претходи на најсреќниот семеен празник- Божиќ. Тој е проследен со многу обичаи што ја...
WordPress Image Lightbox Plugin