23.2 C
Скопје
19.07.2019

Живот и Стил

Откриен отпечаток од стапало на диносаурус на Антартикот

Германските научници тврдат дека на Антартикот е оставен отпечаток со големина на рака стар близу 200 милиони години. Научниците откриле фосилизирано стапало од диносаурус, стар близу 200 милиони години, за време на експедиција на Антарктикот....

Фејсбук без дозвола преземал податоци за имејл адреси од корисниците

Социјалната мрежа Фејсбук призна дека без знаење на корисниците преземал податоци за адресите од нивната електронската пошта, јави Си-Ен-Ен, додавајќи дека жртви на ова преземање на контакти без дозвола биле околу 1,5 милиони лица. Фејсбук...

Од 1 мај поскапо гиро во Грција

Гирото во Грција од 1 мај се очекува да биде поскапо за 10 до 15 проценти, односно за 10, 20 или 30 центи, поради покачувањето на цените на месото, и да достигне цена до...

Лејди Гага ја откри причината за прекинот на свршувачката

Поп-пејачката и глумица Лејди Гага во февруари ја раскина свршувачката со Кристијан Карино. Гласините говореа дека единствената причина за тоа е наводна врска на Лејди Гага со Бредли Купер, нејзиниот колега од филмот „Ѕвездата е...

Во Азија годишно се јадат 30 милиони кучиња

Повеќе од 30 милиони кучиња се убиваат годишно за потрошувачка на луѓето во Азија, од кои 70 отсто се украдени, соопшти денеска основачот на азискиот Пријателски сојуз на животните Генлин Пенг. Од тие 30 милиони...

„Една може!“ организира бесплатна тренинг школа за економска слобода на девојки и жени

Организацијата на еднородителски семејства „Една може!“ и социјалното претпријатие „Една прави!“ ќе спроведуваат бесплатна тренинг школа за економска слобода на девојки и жени. Од тимот на „Една може!“ ги повикуваат сите жени и девојки кои...

Доаѓа крајот на „лудаците“ зад волан: Задолжителни ограничувачи на брзина во автомобилите во до...

Уреди за ограничување на брзината од 2022 година може да станат дел од задолжителната опрема за автомобилите што се продаваат во Европската унија. Земјите-членки постигнаа начелен договор за новите правила.

Сакате на „баци рака“? Не кај римскиот Папа, еве и зошто…

За време на еднодневната посета во Лорето, римскиот Папа Франциск I беше регистриран од камерите во еден серијал одбивања да ја подаде својата рака кон верниците кои сакаа да ја бакнат.

Мистериозна црква, подземни пештери и биоенергија…Петте најчудни легенди за планината Ртањ (фото)

Планината Ртањ е едно од најмистериозните места во Европа. Постојат различни легенди поврзани со оваа планина, а ова е листа на работи што треба да ги знаете пред да го посетите ова...

Отворено неверојатно футуристичко дело вредно 200 милиони долари (Фото+Видео)

Тоа не е зграда, но не е ни скулптура. Не е ни чисто уметничко дело, но сепак го обединува сето ова. Уникатен проект и вистинско футуристичко дело. Вака британскиот архитект и дизајнер...

Неколку трикови за убавина кои ги применуваат војвотките Кејт и Меган

Членовите на кралското семејство секогаш се средени од глава до пети, но и нивниот изглед делува свежо и природно. За секогаш да блескаат каде и да се појават, посебно кога...