18.9 C
Скопје
20.08.2019

Живот и Стил

Ќе се снима биографски филм за Доналд Трамп

Американскиот режисер Џејмс Греј соопшти дека ќе снима филм за животот на американскиот претседател Доналд Трамп во неговите млади години. Работниот наслов а проектот е „Време за Армагедон“ (Armageddon Time), ќе го прикаже „младиот Доналд...

Datai Langkawih најнова оаза која воодушевува (Фото)

Ова одморалиште ги задоволува своите гости со атмосфера на тропски дождовни шуми и свежина на Индискиот Океан. Со своите пет ѕвезди, ова туристичко место помина низ процесот на реновирање за период од дванаесет месеци,...

Најскапото кафе на светот: Еден филџан чини 75 долари

На менито на калифорниските кафулиња „Клач кофи Ростерс“ од неодамна може да се најде и најскапото кафе на светот, по цена од 75 долари за филџан. Се работи за ексклузивното кафе „Елида Нејчурал Гејша 803“,...

Вистински спектакл, единствениот хотел на светот во форма на кошница (Фото)

Ова одморалиште е исто така наречено хотел "саќе", поради неговата инспирација и еклектични декорации. Изградена веднаш до карпата во близина на планината Лаошан, одморалиштето има петстотини соби кои се одлични само колку што сакате....

Магичен приватен остров кој ќе ве остави без зборови (Фото)

До одморалиште на Банва, можете да дојдете само на два начина - хеликоптер или авион. И тоа е, секако, добра работа, бидејќи овој тропски рај е подостапен за многумина, никогаш нема да има место...

Прекинато снимањето на „Џејмс Бонд“- Даниел Крег тешко повреден

Британските таблоиди “Daily Mail” и “The Sun” информираат дека снимањето на новото продолжение за тајниот агент Џејмс Бонд се прекинато. Како што велат поради големото „проклетство“ кое го следи новото продолжение на франшизата. Прво главниот...

Љубителите на вино ќе се воодушеват од овие хотели во Франција (Фото)

Хотелите со лозја се доста ретки и не и може да ги најдете подалеку од Напа, Јара, Дура и многу други места. Затоа сме импресионирани од фактот дека Французите, како лидери во винаријата од...

Во Јадранското Море се појави ретка отровна медуза

Крај хрватскиот брег на Јадранското Море се појави отровната „компас-медуза“, за којашто експертите предпредуваат дека воопшто не смее да се допира, оти предизвикува тешки повреди. Компас-медузата (Chrysaora hysoscella) е всушност вид што живее во крајбрежните...

Македонците спортуваат, но многу часови во денот поминуваат на телефон

Свеста кај младите за создавање здрави навики расте, но на нивното секојдневие влијае и современиот начин на живот. Половина спортуваат, половина - пред компјутер и речиси по цел ден на телефон. Алфа праша колку...

Која е Олена Зеленски, првата дама на Украина

Додека украинската Централна изборна комисија ги сумира конечните резултати од претседателските избори, на кои, според прелиминарните резултати со убедливо мнозинство на гласови победи актерот Володимир Зеленски, вниманието на јавноста во Украина и Русија е...

СЗО: На децата треба да им се ограничи времето поминато пред ТВ екран

На децата на возраст од две до четири години не треба да им се дозволи да седат пред ТВ екраните повеќе од еден час дневно, а бебињата помлади од една година воопшто не...