30.2 C
Скопје
16.06.2019

Живот и Стил

Македонците спортуваат, но многу часови во денот поминуваат на телефон

Свеста кај младите за создавање здрави навики расте, но на нивното секојдневие влијае и современиот начин на живот. Половина спортуваат, половина - пред компјутер и речиси по цел ден на телефон. Алфа праша колку...

Која е Олена Зеленски, првата дама на Украина

Додека украинската Централна изборна комисија ги сумира конечните резултати од претседателските избори, на кои, според прелиминарните резултати со убедливо мнозинство на гласови победи актерот Володимир Зеленски, вниманието на јавноста во Украина и Русија е...

СЗО: На децата треба да им се ограничи времето поминато пред ТВ екран

На децата на возраст од две до четири години не треба да им се дозволи да седат пред ТВ екраните повеќе од еден час дневно, а бебињата помлади од една година воопшто не...

Бритни Спирс заминува вo пензија

По 20 години музичка кариера, „поп-принцезата“ Бритни Спирс наводно се повлекува од сцената, пишуваат повеќе западни медиуми. Имено, таа наводно, повторно, сама се пријавила во психијатриска установа оти била под голем емоционален притисок поради тешката...

Деми Мур отворено и искрено за дрогирањето, љубовта и разводите во својата книга

Глумицата одлучила својот бурен и интересен живот да го раскаже во својата книга која ќе го носи насловот „Iside out". Познатата холивудска глумица Деми Мур (56) имаше доста турбулентен и интересен живот, помина низ „боцкав...

Откриен отпечаток од стапало на диносаурус на Антартикот

Германските научници тврдат дека на Антартикот е оставен отпечаток со големина на рака стар близу 200 милиони години. Научниците откриле фосилизирано стапало од диносаурус, стар близу 200 милиони години, за време на експедиција на Антарктикот....

Фејсбук без дозвола преземал податоци за имејл адреси од корисниците

Социјалната мрежа Фејсбук призна дека без знаење на корисниците преземал податоци за адресите од нивната електронската пошта, јави Си-Ен-Ен, додавајќи дека жртви на ова преземање на контакти без дозвола биле околу 1,5 милиони лица. Фејсбук...

Од 1 мај поскапо гиро во Грција

Гирото во Грција од 1 мај се очекува да биде поскапо за 10 до 15 проценти, односно за 10, 20 или 30 центи, поради покачувањето на цените на месото, и да достигне цена до...

Лејди Гага ја откри причината за прекинот на свршувачката

Поп-пејачката и глумица Лејди Гага во февруари ја раскина свршувачката со Кристијан Карино. Гласините говореа дека единствената причина за тоа е наводна врска на Лејди Гага со Бредли Купер, нејзиниот колега од филмот „Ѕвездата е...

Во Азија годишно се јадат 30 милиони кучиња

Повеќе од 30 милиони кучиња се убиваат годишно за потрошувачка на луѓето во Азија, од кои 70 отсто се украдени, соопшти денеска основачот на азискиот Пријателски сојуз на животните Генлин Пенг. Од тие 30 милиони...

„Една може!“ организира бесплатна тренинг школа за економска слобода на девојки и жени

Организацијата на еднородителски семејства „Една може!“ и социјалното претпријатие „Една прави!“ ќе спроведуваат бесплатна тренинг школа за економска слобода на девојки и жени. Од тимот на „Една може!“ ги повикуваат сите жени и девојки кои...