Конфискувани 8 луксузни вили на мафијаши во Рим

Италијанската полиција денеска конфискува осум луксузни вили кои илегално во Рим ги изградиле членови на озлогласена мафијашка организација. Во акцијата учествувале околу 600 полицајци. Градоначалничката на...

Швајцарско село за зимски одмор од соништата

Швајцарско село за зимски одмор од соништата Тивко, опуштено, живописно, едноставно, и задоволувачки рурално – тоа е најчестиот опис на алпското село Шампери во југозападна Швајцарија,...

И ова се случи: Куче се обиде да украде друго куче (ВИДЕО)

Ретриверите се познати како кучиња на кои на ум им доаѓаат секакви лудории. Доказ за тоа е и ова куче се обидува да го „задржи”...

Дали знаете што значи денот на вашето раѓање и како влијае врз вашиот живот?

Еве што денот на раѓање, според народни верувања, зборува за вашиот живот. Понеделник Понеделник е прв ден во неделата и се смета  за најсреќен. Се вели...

Зголемен бројот на горили, но и натаму се „загрозен вид“

Меѓународната унија за заштита на природата со седиште во Швајцарија го смени статусот на планинските горили од „екстремно загрозен вид“ во „загрозен вид“. – Со...

Три хороскопски знаци кои можат да ја освојат секоја жена, но не и да...

Некои мажи без проблем успеваат да ги освојат жените, но со нив оди еден главен проблем, а тоа е дека ретко ќе бидат верни. Стрелец Со...

Зоо Скопје со нов еко мини бус за посетителите во зимскиот период

Зоолошка градина Скопје го поднови својот возен парк со првото електрично возило, а во иднина во план е замена на сите возила со електрични. Благодарение...

Џерард Батлер сподели слика од својата изгорена куќа во Калифорнија

Шкотскиот глумец Џерард Батлер, кој живее во Калифорнија, на Твитер сподели слика од својата куќа во Малибу, којашто целосно изгоре во пожар. – Се вратив...

Секој збор им е лага: Не им верувајте на овие хороскопски знаци

Луѓето лажат од различни причини, а некои тоа го прават многу почесто од останатите. Но, додека на некои лажењето им е во крв, на други...

(ВИДЕО) Балканскиот рис со подмладок: Младо рисче снимено на Стогово

Македонско еколошко друштво соопштува дека 2018 година за балканскиот рис ја одбележаа неколку непријатни инциденти: смртта на рис најден во Косово, пожарите на планината...

Милан Поповиќ ја пријави Северина за семејно насилство

Адвокатскиот тим на поранешниот партнер на Северина Вучковиќ, Милан Поповиќ ја пријавил познатата хрватска пејачка во Центарот за социјална заштита поради семејно насилство. Обвинението се...