18.9 C
Скопје
20.08.2019

Живот и Стил

Стивен Хокинг: Бог не постои

Познатиот физичар Стивен Хокинг пред својата смрт снимил видео порака која пред светот првпат беше прикажана на претставувањето на неговата книга „Кратки одговори на големи прашања”. Во неа тој одговара на 10-те најчести прашања...

Робот кој подготвува ручек додека сте на работа

Поради брзиот начин на живот, обемот на работа и обврски на кои е изложен современиот човек, време за готвење на храна има се помалку, поради што двајца иноватори од Сплит, Дражен Дрнас и Џулијан...

„Фејсбук“ воведува опција за бришење пораки

Компанијата „Фејсбук“ почна со тестирање на опцијата unsend за апликацијата Месинџер, која ќе им овозможува на корисниците да ги бришат испратените пораки и тие целосно да бидат отстранети од чатот. Претходно оваа година „Фејсбук“ тајно...

Њујорк: Шише вино продадено за рекордни 558.000 долари

Шише вино „Romanee-Conti“ од 1945 година е продадено на аукција на Сотбис во Њујорк за рекордни 558.000 долари, што претставува нов светски рекорд. Крајната цена е 17 пати повисока од  првичната понуда од 32.000...

Меланија Трамп конечно проговори за аферите на нејзиниот сопруг Доналд Трамп

Првата дама на САД Меланија Трамп изјави дека не се занимава со шпекулациите за наводните неверства на нејзиниот сопруг, американскиот претседател Доналд Трамп. Во интервју за мрежата Eј-Би-Си (ABC), запрашана за можните авантури на Трамп,...

Истражување: Жените живеат подолго од мажите поради естрогенот

Според Универзитетот на Калифорнија во Сан Франциско, „спасителот" од стареење е женскиот хормон естроген. Според статистиката, жените во просек живеат пет отсто подолго од мажите, објави „Дејли Мејл“. Женските теломери (завршетоци од хромозомите кои се сметаат за...

Кој повеќе ги нервира жените – децата или сопругот

Современата жена, која работи и по осум часа дневно, покрај тоа мора да биде и домаќинка, и мајка и сопруга, но и готвачка и што уште не, а сето тоа честопати е огромен стрес. Многу...

Бенкси уништи негова слика вредна 1,3 милиони долари

Британскиот уличен уметник Бенкси ја шокираше светската јавност, откако неговото дело „Девојка со балон“ беше уништено со помош на механизам за сечење вграден во долната рамка на сликата. Иако платното „Девојка со балон“ беше проценето...

Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и кобни. Според податоците, најмалку 259 лица загинале обидувајќи се да направат оригинален самослик. Ова...

За што тинејџерите молчат или лажат?

Што и кога тинејџерите премолчуваат пред своите родители? Колку е опасно кога сами се обидуваат да решат проблем на кој не му се дораснати? На овие прашања многу родители не го знаат вистинскиот одговор. Психијатарката...