-1 C
Скопје
22.02.2019

Живот и Стил

Научниците чекор поблиску до создавање вештачки ембрион

Меѓународен тим научници сметаат дека се блиску до создавање вештачки ембрион, по користењето на матични клетки од глушец, чија структура овозможува натамошен развој на клетките и ембрионот. Научниците веруваат дека во иднина ќе може да...

Фирма во Нов Зеланд воведува работна недела од четири дена

Новозеландската фирма „Перпетуал Гардијан“ одлучи да воведе четиридневна работна недела, а вработените да ги плаќа како да работеле пет дена. Фирмата, која се занимава со надзор, пишување тестаменти и продажба на недвижности, се одлучи на...

Виена забранува „смрдлива храна“ во метро

Виенските градски власти најавија воведување забрана за тн. „смрдлива храна“ во композициите на подземната желеница во главниот град на Австрија. Под „смрдлива храна“ се подразбира - брзата храна, хамбургери, пица, но и сендвичи со салама,...

Пенелопе Круз – ново заштитно лице на Шанел

Францускиот бренд Шанел наскоро ќе добие нова промоторка со латино стил. Се работи за шпанската глумица Пенелопе Круз - новата амбасадорка на овој светски познат бренд. Оскаровката која, меѓу другото, многу добро се познава со еден...

Ќе сакате да се возите во ова метро

За попријатно летно возење со виенското метро, градското сообраќајно претпријатие „Виенски линии" деновиве на патниците ќе им подели над 14.000 бесплатни стик дезодоранси. Подземната линија У-6 на некои делници вози и над земјата, па вагоните многу...

Мажите полудеа по новите костими за капење за жени

На летната модна ревија во Мајама прикажани се многу чудни костими за капење кои се креирани така што буквално се лепат на кожата. Овие костими едвај ги прекриваат интимните делови од женското тело, а...

Што е тоа што ја нарушува довербата во врската?

Во сериозна врска, покрај љубовта нима и други важни нешта како предуслов таа да функционира. Една од овие работи, ако не и најважна е довербата која во случај на губење, тешко се обновува. Довербата меѓу...

Студенти од Бристол собрале 1.500 долари за чистачот да може да се врати дома

Студенти од британскиот Универзитет на Бристол собрале 1.500 фунти за нивниот миленик - универзитетскиот чистач Херман Гордон да може да си го посети семејството во Јамајка за празник. - Тој е симбол на среќата, се...

„Хуавеј“ патентира паметен часовник со вградени блутут слушалки

„Хуавеј“ патентираше паметен часовник во кој се сместени блутут слушалки. Сè уште нема информации за иднината на „Хуавеј Вач 3“, односно нема официјален датум за тоа кога ќе биде пуштен во продажба, но минатата...

Хјундаи: Зголемени царини за автомобили ќе затворат десетици илјади работни места

Синдикатот на „Хјундаи“ предупреди денеска дека зголемувањето на царинските давачки за автомобили, што го разгледува Вашингтон, може да предизвика затворање на десетици илјади работни места во Америка и изрази загриженост за глобалната автомобилска индустрија поради...

Внуката на Лејди Дијана заштитно лице на „Булгари“

Лејди Кити Спенсер, внуката на Лејди Дијана, откако се појави во рекламна кампања на „Долче и Габана“, е ново заштитно лице и на брендот „Булгари“. Се работи за нова колекција накит и очила за сонце. Кити...
WordPress Image Lightbox Plugin