18.2 C
Скопје
16.07.2019

Живот и Стил

Дали знаете што значи денот на вашето раѓање и како влијае врз вашиот живот?

Еве што денот на раѓање, според народни верувања, зборува за вашиот живот. Понеделник Понеделник е прв ден во неделата и се смета  за најсреќен. Се вели дека детето кое ќе се роди во понеделник ќе има...

Зголемен бројот на горили, но и натаму се „загрозен вид“

Меѓународната унија за заштита на природата со седиште во Швајцарија го смени статусот на планинските горили од „екстремно загрозен вид“ во „загрозен вид“. – Со оглед на тоа дека цел свет се соочува со исчезнување...

Три хороскопски знаци кои можат да ја освојат секоја жена, но не и да...

Некои мажи без проблем успеваат да ги освојат жените, но со нив оди еден главен проблем, а тоа е дека ретко ќе бидат верни. Стрелец Со нив владее Јупитер, планетата на среќата и шансите. Заради тоа,...

Зоо Скопје со нов еко мини бус за посетителите во зимскиот период

Зоолошка градина Скопје го поднови својот возен парк со првото електрично возило, а во иднина во план е замена на сите возила со електрични. Благодарение на фирмата „Брегал Доо“ - Делчево, Зоолошка градина Скопје добива...

Џерард Батлер сподели слика од својата изгорена куќа во Калифорнија

Шкотскиот глумец Џерард Батлер, кој живее во Калифорнија, на Твитер сподели слика од својата куќа во Малибу, којашто целосно изгоре во пожар. – Се вратив дома во Малибу по евакуацијата. Тежок период е ова за...

Секој збор им е лага: Не им верувајте на овие хороскопски знаци

Луѓето лажат од различни причини, а некои тоа го прават многу почесто од останатите. Но, додека на некои лажењето им е во крв, на други им влијаат „поинакви сили“, односно нивниот хороскопски знак. Проверете кои...

(ВИДЕО) Балканскиот рис со подмладок: Младо рисче снимено на Стогово

Македонско еколошко друштво соопштува дека 2018 година за балканскиот рис ја одбележаа неколку непријатни инциденти: смртта на рис најден во Косово, пожарите на планината Мунела во Албанија и прегазената женка рис на патот Кичево-Охрид...

Милан Поповиќ ја пријави Северина за семејно насилство

Адвокатскиот тим на поранешниот партнер на Северина Вучковиќ, Милан Поповиќ ја пријавил познатата хрватска пејачка во Центарот за социјална заштита поради семејно насилство. Обвинението се заснова на и-мејл што пејачката наводно му го испратила, во...

Вниманието на таткото има огромно значење за умствениот развој на бебето

Ново британско истражување посочува дека вниманието на таткото, особено во првите три месеци од раѓањето, има огромно значење за умствениот развој на бебето и неговите способности. Во студијата објавена во „Инфант Ментал Хелт“, учествувале 128...

Трип-Едвајзер со нова листа градови со најдобра храна во светот

Трип-Едвајзер објави нова годишна листа градови во светот кои нудат најдобар избор на храна, и највисоки оценки имаат Рим и Фиренца. Топ 10 листата е составена на основа на коментарите на читателите на интернет...

Кои хороскопски знаци ги третираат жените „како кралици“?

Некои хороскопски знаци се попосветени на своите партнери, а други пак, сметаат дека нема потреба од „воздигнување до небо“ за да ја изразат својата љубов, што не значи дека таа не постои. Според астролозите, Овенот,...