14.4 C
Скопје
17.07.2019

Живот и Стил

Милијарда млади луѓе во опасност да го загубат слухот поради гласна музика

Адолесцентите сакаат да слушаат гласна, па дури и прегласна музика и поради тоа околу една милијарда млади луѓе се во опасност да го загубат слухот, предупреди Светската здравствена организација.

Психолозите со важно предупредување за родителите кои имаат деца тинејџери

За да ја канализирате нервозата на тинејџерите, мора да престанете да ги навредувате и омаловажувате. Психологот Питер Џејкоб вели дека секоја навреда во нив пробудува нова агресија, а тоа е тогаш еден маѓепсан круг. -Ако...

Новиот Епл часовник му прави ЕКГ на својот сопственик и го известува за срцеви...

Почнувајќи од четврток, најновите Епл часовници од Серија 4 ќе можат да му направат електрокардиограм (ЕКГ) на својот сопственик. За да се активира таа функција, освен Епл часовник Серија 4, потребна е и најнова верзија...

Зборови кои треба да ги изговорите кога се соочувате со животни проблеми

Животот ни носи и среќа и несреќа, а кога ќе ни се случи да не видиме излез од проблемите, можеме да повикаме енергија поголема од нашата. Докторот Мајкл Бернард Беквит, чест гостин кај славната Опра...

Дневен хороскоп за седми декември

Овните ги очекува среќа на полето на љубовта, Девиците размислуваат за раскинување. Прочитајте го хороскопот за 07 декември. Овен Ве очекува среќа на полето на љубовта. Ве очекува можност да остварите поместување и да најдете решение за...

Сталоне: Дојде време да се збогуваме со Роки Балбоа

Холивудскиот глумец Силвестер Сталоне (72) на социјалните мрежи објави дека легендарниот Роки Балбоа стигнал на крајот од неговото долго 40-годишно патување. Од беда до сјај е приказната за Силвестер, но и за Роки Балбоа –...

Безос прв и на новата листа на Форбс на најбогати луѓе во светот

Листата на Форбас на најбогати луѓе во светот ги ажурираше најновите податоци за 2018 година, но и натаму на прво место е основачот на Амазон Џеф Безос. Богатство на основачот на фирмата за онлајн...

Десет заеднички карактеристики на среќните луѓе

Често потенцираме дека од нашите навики зависи и квалитетот на нашето живеење. Придржувањето до добрите навики и исфрлањето на лошите може да ни помогне во исполнување на нашите цели, но и постигнување среќа. Луѓето кои...

Вистината за турбуленциите: Што ги предизвикува и дали треба да се плашите?

Авионските турбуленции се најголемата причина поради кои многумина се плашат од летање, но тие знаат да ги вознемират и искусните патници. Вистинското прашање е дали тие се навистина страшни како што изгледаат? Стив Олрајт, пилот во...

Кои хороскопски знаци ќе бидат најсреќни во 2019 година?

2018 година беше година на многу подеми и падови. Полека, но сигурно се движиме кон 2019 година и сите сме во исчекување да видиме што ќе ни донесе новата година. Да се надеваме дека...

ФОТО: Меланија Трамп ja накити Белата куќа за Божиќ

Американската прва дама Меланија Трамп ја претстави Белата куќа во годинешното божиќно руво. Првата дама сама го осмислила божиќното уредување а инспирацијата била засновано на „американските богатства“. Меѓу куќните украси има дрво подарено од семејства на...