20 C
Скопје
26.06.2019
Почетна Живот и Стил

Живот и Стил

Студија: Помалку време на социјални мрежи намалува ризик од депресија

Помалку време минато на социјалните мрежи го намалува ризикот од депресивно растројство, се посочува во труд на Универзитетот на Пенсилванија. Стручните лица сметаат дека има директна врска меѓу ограничувањето на употребата на Фејсбук, Твитер, Снепчет...

Декадентна колекција светилки кои ќе го „осветлат“ вашиот дом (Фото)

Скулптурната колекција е именувана по францускиот збор за ноќни птици, Noctambule, и исто како нив, е невидлив во текот на денот, додека во текот на ноќните часови се осветлува благодарение на скриените LED светилки...

Мадона: Се чувствувам како „Њујорк тајмс“ да ме силувал

Американската пејачка Мадона изјави дека се чувствува како „силувана“ поради напис на „Њујорк тајмс“ за неа, нагласувајќи дека новинарката се фокусирала само на тривијалности и површни нешта, на пример – нејзините години. Поранешната поп-ѕвезда на...

Сценаристот на „Чернобил“ бил восхитен од реакциите на гледачите од Русија и Украина

Реакцијата на гледачите во земјите од поранешниот Советски Сојуз била восхитувачка за Крег Мејзин, сценарист на серијалот „Чернобил“ , јави „Холивуд Рипортер“. Креаторот на проектот изјави дека бил загрижен какво ќе биде мислењето на Русите...

„Гучи“ ја воведува вештачката интелигенција во модата

„Гучи“ ќе биде првиот бренд на „Керинг групата“, којшто ќе користи вештачка интелигенција во одлучувањето каде да испрати нови производи, почнувајќи од продажбата на торби во Европа следниот месец, изјави директорот на дигиталниот сектор...

Џон Клиз предизвика контроверзии со тврдењето: „Лондон не е англиски град”

Познатиот британски комичар Џон Клиз предизвикува контроверзии со една од своите последни објави на Твитер, каде што меѓу другото, вели и дека „Лондон повеќе не е англиски град”. – И пред неколку години, јас велев...

Македонците стануваат се позависни од мобилните телефони

Македонците стануваат се позависни од мобилните. Ова особено важи за младите кои во суштина телефоните ги користат за се друго освен за зборување – ова апаратче ги замени часовниците, фотоапаратите па дури и компјутерите. Фејсбук,...

Непречено искуство во гледањето содржини: Зад екранот на Галакси С10

Пред речиси десет години, компанијата Самсунг Електроникс за првпат воведе АМОЛЕД екран во продуктите од серијата Галакси С. По речиси десет години, на еволуцијата ú нема крај! АМОЛЕД екранот на Галакси С10 дава кристално...

“Паметна“ и подготвена за споделување – батеријата на Галакси С10!

Компанијата Самсунг Електроникс во март ја претстави најновата серија на уреди од семејството Галакси – Самсунг Галакси С10. Во своето најново С10 портфолио сочинето од три неверојатни уреди: Галакси С10+, С10 и С10е, компанијата...

Серијата Чернобил ја открива најголемата руска тајна?!

Новата хит-серија „Чернобил“ потсетува на тоа колку е опасен човекот. Нејзиниот документарен стил е неопходен. Маестралните актери како да не глумат, а нивниот реализам оди до таа граница што во ниеден момент не ви...

Моби ѝ се извини на Натали Портман (Фото)

Виртуозот на електронска музика, Моби ѝ се извини на глумицата Натали Портман затоа што ја спомнал во својата автобиографија. Моби (53), чие вистинско име е Ричард Мелвил Хол, прво во книгата, а потоа и на...