19 C
Скопје
24.03.2019

Здравје

Една промена до совршена става

Во периодот на слабеење најважен е менталниот мир. Затоа зборовите „гладување“, „прескокнување оброци“, „смеам/ не смеам“ не треба да ви бидат во секојдневната употреба. Наместо да се воздржувате во рамките на дневниот режим на...

Јапонска утринска диета: Гледајте како килограмите исчезнуваат

Јапонската утринска диета е идеја на Сумико и Хитоши Ватанбеа кои имаат фармацевтско и медицинско образование. До диетата дошле сосема случајно, а откако ја објавиле, таа станала многу популарна во светот. Основното правила на диетата...

Чаша млеко = порција лосос

Еден од најзастапените пијалаци, на чија консумација сме навикнале уште од раѓање, е млекото кое изобилува со витамини и минерали корисни за нашето здравје, како и со протеини и јаглени хидрати кои дополнително ја...

Пет начини да се зачува умот во староста

Во германскиот стручен весник „Психологијата Денес“ прикажани се пет начин кои го забавуваат процесот на когнитивно стареење. Играње социјални игри е еден од петте добри начини да го задржите мозокот во добра форма, според весникот. Добрата...

Никогаш не ја оставајте косата мокра долго време после миење

Кога косата е мокра, нејзината молекуларна структура почнува да се менува. Водата се впива преку тврдиот надворешен слој на кутикулите на влакната и продира во кортексот, кој во тој случај отекува. Тоа значи дека...

8 работи кои ги правите секој ден, а им штетат на вашите очи

Дали знаете дека со тоа што пуштате светло во канцеларијата додека низ прозорците влегува дневна светлина им штетите на вашите очи? Според податоците на Светската здравствена организација околу 253 милиони луѓе во светот страдаат од...

Дали ви пречи глутенот? Овие 10 симптоми ќе ви го откријат тоа

Станува збор за два различни здравствени проблеми што можат да се решат со елиминација на глутенот од исхраната. Целијакија е хронична автоимуна болест, односно тешка интолеранција на организмот на глутен, супстанца што може да се...

Симптоми на сончаница: Дознајте што треба да направите за да не си ја влошите...

Сончаница е сериозна здравствена состојба која настанува поради изложување на главата на високи температури, односно на сончева топлина. Први симптоми се главоболка, вртоглавица, немир, збунетост, црвенило на лицето и температура на телото над 38,9...

6 работи без кои дерматолозите не одат на плажа

1. Дерматологот Дебра Јалиман никогаш не оди на плажа без заштитен фактор. Посебно ја препорачува крем-пудрата во прав со заштитен знак која нема да ви ги затне порите, а која можете да ја ставите и...

Лицата кои спијат подолго од осум часа имаат зголемен ризик од прерана смрт

Луѓето кои премногу спијат имаат поголем ризик од прерана смрт отколку оние кои спијат премалку, се наведува во студијата која ја спроведоа научници од универзитетите Кил, Манчестер, Лидс и Ист Англиа. Експертите открија дека спиењето...

Препораки за заштита од топлотни бранови

Од 10 до 17 часот кога е најтоплиот период од денот да се избегнува напорна физичка активност, вклучувајќи и спорт и рекреативни активности, да се консумира голема количина течност, да се внесува помало количество храна која...
WordPress Image Lightbox Plugin