ФОТО: Детална временска прогноза за ноември- Еве што нѐ очекува…

Уште неколку дена остануваат од месец октомври, и да навлеземе во претпоследниот месец во годината. Месец октомври беше доста топол, вистински есенски месец. Но,...

Психолозите откриваат: Тоа од што се пашите го открива вашиот карактер-Од што се плашите...

Психологијата открива многу подлабоки слоеви кое се кријат под основниот страв од најобични нешта. Откријте нешто повеќе за вашиот страв и неговата симболика: Стравот од кловнови...

Руски научници развиваат лек против рак достапен за сите

Научници од Сибир, со поддршка на Рускиот фонд за базични истражувања работат на развој на нов лек за имунотерапија на онколошки болести. Механизмот на имунотерапијата се...

Лекарите во Шкотска сега можат да препишат прошетка во природа

- Лекарите во Шетланд сега можат да препишат прошетка во природа - Се верува дека ова е прва ваква програма во Обединетото Кралство - Здравствените придобивки...

Годинава Македонците за првпат ќе примаат 4-валентни вакцини против сезонски грип

Годинава Македонците за првпат ќе примаат 4-валентни вакцини против сезонски грип. Овие вакцини се значително поскапи, ако ланските 3-валентни чинеа 400 денари, за новите...

Десет знаци кои покажуваат дека не поднесувате глутен

Се проценува дека речиси 40 отсто од светската популација е нетолерантна на глутен. Доколку имате некои од следните симптоми тоа би можело да значи...

Главоболка – местото каде што ве боли открива детали за вашето здравје

Понекогаш не е тешко да се погоди зошто се јавила главоболка, кога се работи за пијанство или недостиг на сон. Но понекогаш навистина е...

Неколку причини зошто секојдневно да консумираме мед

Уште од античко време, медот е користен како дел од исхраната и медицината. Денес, медот е една од најздравите состојки кои треба да бидат...

Сексот е природен лек против главоболки

При водење љубов, во нашето тело се случуваат многу корисни процеси, што позитивно влијаат како на психичката, така и на физичката состојба. Како што јавува...