20 C
Скопје
26.06.2019

Здравје

Зошто не треба да јадете бананa за појадок?

Колку пати сте слушнале дека ако не стигнете да појадувате, треба да изедете барем една банана за да не бидете гладни? Изгледа дека овој совет, иако е широкораспространет, воопшто не е добар за вашето...

Симптоми кои покажуваат дека ви се заканува мозочен удар

Ако ги забележите овие симптоми, задолжително одете на лекар! Шлогот настанува така што крвта не може да стигне до мозокот поради оштетените и здебелените артерии и така доаѓа до удар, кој ги оштетува мозочните функции...

3 најдобри природни антибиотици

Прочитајте кои се трите природни антибиотици… Масло од оригано Ова волшебно масло се добива од листовите на билката оригано. Освен што неговиот мирис и арома совршено одат со голем број јадења, маслото од оригано е и...

Кои витамини се неопходни за поздрав и посреќен живот?

Ако внимавате за тоа во телото да внесувате доволно витамини- ќе се чувствувате и ќе изгледате подобро. Ова е краток водич за витамините кои ни се неопходни. Витамин А Заслужен е за: убава коса, младешки изглед...

Кечапот предизвикува покачување на притисокот и срцеви заболувања

Лажица кечап содржи повеќе калории од една бисквита со чоколадо. Тоа значи дека нашиот омилен додаток за помфрит и пица воопшто не е здрав за јадење, објави порталот „Делиш“. И текстурата на кечапот е необична…...

Преработеното месо го зголемува ризикот од рак на градите

Ново истражување на Универзитетот Харвард посочува дека преработено месо, како што се шунката, колбасите и сланината, за девет отсто ја зголемува веројатноста да се развие рак на гради кај жената. Научниците спровеле анализа на податоци...

ФОТО: Детална временска прогноза за ноември- Еве што нѐ очекува…

Уште неколку дена остануваат од месец октомври, и да навлеземе во претпоследниот месец во годината. Месец октомври беше доста топол, вистински есенски месец. Но, метеoролозите не го предвидуваат истото и за месец ноември. Иако првиот...

Психолозите откриваат: Тоа од што се пашите го открива вашиот карактер-Од што се плашите...

Психологијата открива многу подлабоки слоеви кое се кријат под основниот страв од најобични нешта. Откријте нешто повеќе за вашиот страв и неговата симболика: Стравот од кловнови значи дека ви е важно почитувањето Дали посетувањето на култниот филм...

Руски научници развиваат лек против рак достапен за сите

Научници од Сибир, со поддршка на Рускиот фонд за базични истражувања работат на развој на нов лек за имунотерапија на онколошки болести. Механизмот на имунотерапијата се заснова врз откритијата на добитникот на Нобеловата награда за медицина...

Лекарите во Шкотска сега можат да препишат прошетка во природа

- Лекарите во Шетланд сега можат да препишат прошетка во природа - Се верува дека ова е прва ваква програма во Обединетото Кралство - Здравствените придобивки од спојувањето со природата се бројни Од 5 октомври, лекарите во...

Годинава Македонците за првпат ќе примаат 4-валентни вакцини против сезонски грип

Годинава Македонците за првпат ќе примаат 4-валентни вакцини против сезонски грип. Овие вакцини се значително поскапи, ако ланските 3-валентни чинеа 400 денари, за новите 4 валентни ќе треба да се издвојат 600 денари. Сепак,...