16.1 C
Скопје
18.06.2019

Здравје

Науката потврди: Јадењето „од нога“ е многу штетно за здравјето

Правилната и здрава исхрана е клучна за да водите здрав живот. Но, најновите истражувања потврдија дека покрај тоа што јадете, важно е и како јадете, односно колку брзо ја снемува храната од вашата чинија.

Пушачите можат конечно да „здивнат“- Ова се намирниците кои го прочистуваат никотинот

Пушачите може на брз и здрав начин да го исчистат телото од никотинот од цигарите со здрава исхрана. Ако редовно ги внесуваат овие намирници, пушачите може да ја надоместат штетата предизвикана од никотинот.

Лесен трик за да ја отстраните непријатната миризба на кромид

Готвењето најчесто претставува задоволство, но има моменти кога ви доаѓа преку глава- на пример во ситуации кога сечеме кромид. Покрај солзите кај кромидот ни смета и мирисот кој останува на рацете и...

Пијте ја на вистинскиот начин: Нејзиното височество водата може да направи чудо од вашата...

Најефтиниот и најбезопасниот начин да ги намалите вишокот килограми го има во секој дом. Водата не е новитет во менито за слабеење, меѓутоа треба да се конзумира внимателно и да се следат...

Најздрави нации во светот: Шпанците први, Македонија со пад од 12 позиции на 56-то...

Шпанија на прво место, па Италија - ова е врвот на ранг-листата за најздрави нации во светот која ја прави Блумберг и во која 169 држави се споредени...

Две жртви на Свински грип во Македонија

Уште една жртва на свински грип во Македонија. По петгодишното девојче кое почина на Детската Клиника, здравствените власти денеска потврдија дека опасниот вирус земал уште еден човечки живот. Станува...

„Њу Сајентист“: Причината за Алцхајмеровата болест најверојатно е откриена

Причината за Алцхајмеровата болест, како што пишува „Њу Сајентист“, најверојатно, е пронајдена. Тоа се бактериите Porphyromonas gingivalis, кои се клучни причинители кај повеќето хронични заболувања на мозокот. Добрата вест...

Француските здравствени власти предупредуваат на ризиците од слајмот

Француските здравствени власти испратија предупредување пред божиќните празници од ризиците по детското здравје што ги носи играњето со еластичната смеса слајм. која е многу популарна кај децата и младите.

Истражувањето потврди: Сопствениците на кучиња се посреќни и имуни на депресија

Сопствениците на кучиња се поотпорни на кардиоваскуларни заболувања, а поседувањето на таков миленик е добро за здравјето и расположението, открива неодамнешно истражување спроведено во Шведска. Во истражувањето учествувале...

Во Бразил родено првото бебе по пресадување матка од починат донатор

Во Бразил е родено првото бебе по пресадување матка од починат донатор, објави медицинското научно списание „Лансет“. – Во Сао Паоло на 15 декември 2017 година, со царски рез се роди здраво женско дете, тешко...

Бојата на очите покажува колкава е издржливоста на болка

Научници од Универзитетот во Питсбург откриле дека бојата на очите покажува колкава е издржливоста на болка кај одредено лице, како и за кои спортови е талентирано. Според нивното истражување, синооките и зеленооките припаднички на понежниот...