16.6 C
Скопје
21.05.2019

Здравје

ХИВ губи здив: И трет пациент излечен од страшната болест

Цели 12 години после објавувањето за првиот излечен пациент од ХИВ преку трансплатација на коскена срж од луѓе со природен имунитет на ХИВ, јавноста дозна и за втор ваков случај во светот....

Втор човек излекуван од ХИВ – чиста среќа или напредок на медицината?

Терапијата станува навистина подобра или се работи за сплет на околности со голема доза среќа? Ова е прашањето кое се поставува во научните кругови после сензационалната вест дека Британец е излекуван од...

Доктор Кафе: Неколку шолји на ден за подобро здравје

Постојат поголем број намирници и пијалаци кои не би требало да се конзумираат премногу често, но кафето не е на таа листа. Еве и зошто. Точно е дека премногу...

Со доаѓањето на пролетта, доаѓаат и омалаксаноста и депресијата. Тоа што треба да го...

Со доаѓањето на пролетта се појавуваат и неколку симптоми како омалаксаност, вртоглавица, поспаност, срцеви аритмии, депресија, лекарите препорачуваат да направите неколку промени во вашето секојдневие. Пролетта се карактеризира со...

Преку конзумирање на боровинки до подобар крвен притисок

Високиот крвен притисок е заболување што мачи сè поголем број луѓе и многу е важно на време да реагирате. Високиот притисок предизвикува притисок на крадиоваскуларниот систем што подолгорочно може да...

Научниците преупредуваат: Ако спиете подолго во викендите, здравјето ви е во ризик

Надокнадувањето на сонот кој ви фали преку недела за време на викендите може да резултира со прекумерна тежина, велат резултатите од ново истражување. Научно истражување покажува дека луѓето кои...

Пациент од Лондон излекуван од ХИВ по пресадување на матични клетки

На пациент од Велика Британија целосно му се повлекол ХИВ-вирусот по извршената трансплантација на матични клетки, што е само втор ваков случај забележан досега, се вели во лекарски извештај објавен во магазинот...

Науката потврди: Јадењето „од нога“ е многу штетно за здравјето

Правилната и здрава исхрана е клучна за да водите здрав живот. Но, најновите истражувања потврдија дека покрај тоа што јадете, важно е и како јадете, односно колку брзо ја снемува храната од вашата чинија.

Пушачите можат конечно да „здивнат“- Ова се намирниците кои го прочистуваат никотинот

Пушачите може на брз и здрав начин да го исчистат телото од никотинот од цигарите со здрава исхрана. Ако редовно ги внесуваат овие намирници, пушачите може да ја надоместат штетата предизвикана од никотинот.

Лесен трик за да ја отстраните непријатната миризба на кромид

Готвењето најчесто претставува задоволство, но има моменти кога ви доаѓа преку глава- на пример во ситуации кога сечеме кромид. Покрај солзите кај кромидот ни смета и мирисот кој останува на рацете и...

Пијте ја на вистинскиот начин: Нејзиното височество водата може да направи чудо од вашата...

Најефтиниот и најбезопасниот начин да ги намалите вишокот килограми го има во секој дом. Водата не е новитет во менито за слабеење, меѓутоа треба да се конзумира внимателно и да се следат...