16.6 C
Скопје
21.05.2019

Здравје

Јавањето како лек за лица со целебрална парализа (Видео)

Хипотерапијата е позната по тоа што делува како терапија за церебрална парализа, мултиплекс склероза, параплегија и многу други пречки во развојот. Јавањето е лек за душата и за телото,...

Како да препознаете тивок срцев удар

Тивкиот срцев удар може и да не се се забележи поради неговите симптоми кои не се исти како кај класичниот срцев удар. Многу луѓе веруваат дека срцевиот удар може да биде пропратен...

Како да се заштите од променливото време кое влијае врз вашето здравје?

Cите со нетрпение го очекувавме убавото време и сонцето, но сепак разликите во утринските односно вечерните и дневните температури го намалуваат чувството на уживање. Ваквите промени најмногу ги погодуваат...

Алармантно: Загадениот воздух предизвикува дијабетес

Кина се соочува со најголема стапка на дијабетес во светот, каде што околу 11 отсто од населението во земјата страда од метаболични заболувања, покажуваат резултатите од едно американско-кинеско истражување од 2017 година.

Научниците едногласни: Безжичните слушалки може да предизвикаат рак

Опасно за здравјето е се она што користи електромагнетска енергија на бранови од различен тип. "Bluetooth" функционира на еден облик кој вклучува радиобранови со ниска сила. Светската здравствена организација...

Листа на неколку работи за кои лекарите се целосно несогласни (Видео)

„Дијагнозата најчесто се заснова на тоа кои симптоми лекарот може да ги спои, одосно поврзе меѓусебно“, вели стручњакот за здравје Кејлеб Беки. Поради тоа се случува докторите да...

Четири лица заразени од бактеријата МРСА

Кај четири лица од кои две деца и двајца возрасни е пронајдена бактеријата МРСА, потврдија од Државниот санитарен и здравствен инспекторат. Бактеријата е пронајдена кај едно дете во градинка...

Многумина дишат неправилно, дали и вие сте меѓу нив?

Повеќето луѓе дишат како што мислат дека треба и дека е правилно. Но, оние кои ве набљудуваат од страна знаат дека тоа често не е така. Дури и повеќе...

Италијански лекар открива: Кандидата и ракот се поврзани, а ова е лекот (Видео)

Кандида Албиканс е габа која е присутна во одредени количини во секој од нас. Кандида расте во цревната флора на луѓето и е негов составен дел, а oваа габа исто така живее...

Луѓето кои немаат проблеми со срцето не смеат да го конзумираат овој лек, еве...

Резултатите од новата студија ја негираат важноста на превентивното земање на лекови за прочистување на крвта. Лек кај здравите не штити од појава на тромби, и го зголемува ризикот од внатрешно крварење.

Дали е паметно да вежбате на отворено ако живеете во средина со загаден воздух?

Иако физичката активност и вежбањето се едни од клучните фактори за здрав живот и добра здравствена состојба, загаденоста на воздухот и вежбањето не се здрава комбинација. Ова посебно е важно да го имаат на ум...