23 C
Скопје
25.03.2019

Здравје

Трик поради кој холивудските ѕвезди имаат блескави заби

За да ви бидат забите блескаво бели, треба да ги пиете вашите пијалоци со сламка. Поентата е во тоа што со ова минијатурно помагало течноста ви оди директно во грлото, поради што нема да...

Дебелината фактор за ширење на вирусот кој предизвикува грип

Дебелината може да биде причина за пренесување на вирусот кој предизвикува грип, се наведува во едно ново истражување. Во студија, спроведена во Манагва, Никарагва, се наведува дека возрасните и дебели лица го шират но,...

Дебелината фактор за ширење на вирусот за грип

Дебелината може да биде причина за пренесување на вирусот кој предизвикува грип, се наведѕва во едно ново истражување. Во студија, спроведена во Манагва, Никарагва, се наведува дека возрасните и дебели лица го шират но,...

Светска недела на доењето: Се истражува дали мајчиното млеко помага во лекувањето на канцер

Во последна фаза се истражувањата кои покажуваат дека мајчиното млеко содржи супстанца која може да помогне во лекувањето на малигните болести, вели во интервју за „Макфакс“, проф. д-р Аспазија Софијанова , претседател на Здружението...

Тоник кој ги убива сите инфекции во организмот

Основната формула на овој тоник датира од средновековна Европа, односно од времето кога постоеле многу болести и епидемиии. Овој тоник има моќ да делува како антибиотик кој ги уништува инфекциите. Освен тоа, ја подобрува циркулацијата...

10 знаци дека ви недостасуваат протеини

Протеините се од клучно значење за секојдневното нормално функционирање на телото, па вреди да обрнете внимание на симптомите кои укажуваат на нивен дефицит. https://youtu.be/uD1cF3UjSM8

Светски ден на борба против хепатитис

Здружението на лица заболени од болести на црниот дроб - СЛАП со седиште во Прилеп, денеска, на Светскиот ден за борба против хепатитисот - 28 Јули, бара задолжително годишно тестирање и национална стратегија за...

Црви оживеаа по десетина илјади години поминати во мраз

Два црва, кои се наоѓале во пермафростот повеќе од десетина илјади години, оживеаа откако научниците ги одмрзнаа и сега се сметаат за најстари животни на планетата. - Древните нематоди, односно цевчести црви, живо се движат...

Омега – 3: Додатоците од рибино масло не спречуваат инфаркт или мозочен удар

Додатоците од рибино масло познати како Омега-3 што ги земаат милиони луѓе ширум светот за заштита на срцето и за потткнување на мозочната активност, не им помагаат да живеат подолго и дури можеби можат...

Револуционерен метод кој ќе ги третира и ракот и СИДА-та: Имунотерапијата „на струја”

Овој начин на лечење, со инженеринг на белите крвни зрнца, кој го нарекуваме имунотерапија, до сега беше ограничен поради тешкотиите за создавање вируси, кои би го носеле генетскиот материјал, и потребното време за нивно...

Научници: Нивото на интелегенција кај младите се намалува

Ново истражување во Норвешка покажало дека нивото на интелегенција кај младите луѓе се повеќе се намалува. Во изминатите 90 години интелегенцијата кај младите рамномерно се зголемувала во просек три поени по генерација, и тој феномен...
WordPress Image Lightbox Plugin