-2 C
Скопје
19.01.2019
Почетна Здравје

Здравје

Неопходни витамини за луѓето со автоимуни заболувања

Автоимуните заболувања се едни од најчестите во светот. Според специјалистите начинот на исхраната и начинот на живот, може да помогнат во балансирањето на имунолошкиот систем и за намалувањето на воспалителните процеси во организмот. Од суштинско...

Луѓето со оваа крвна група се поотпорни на загадувањето на воздухот

Новите истражувања покажуваат дека типот на крвта може да го намали или зголеми ризикот од срцев удар како резултат на високи нивоа на загаденост на воздухот. Се работи за варијанта на ABO генот – која...

Разбудете го дигестивниот систем: Секое утро пијте мед со вода!

Познато е дека медот е еден од најздравите производи во светот. Посебно се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со лошо варење на храната, односно со запек. Секојдневното консумирање на медот е најдобриот начин целосно...

Направете сируп од виски и болката во грлото ќе исчезне

Настинката знае да биде многу здодевна, а многумина веднаш посегнуваат по лекови. Упорната кивавица и болка во грлото може да ги излечите и по природен пат, а овој рецепт многу ќе ви помогне. Според една...

Храна што поттикнува среќа: Победете ја депресијата со овој начин на исхрана!

Тешко е да ѝ се одолее на брзата храна која честопати мами со изгледот, мирисот и вкусот. Но освен што дебелее, брзата храна има уште една голема мана. Тоа се трансмастите, главните виновници за...

Научниците загрижени откако вирус на хепатит бил пренесен од стаорец на човек

Во Хонг Конг е забележан втор случај во кој човек е заразен од вирус на хепатитис Е по контакт со стаорец, објави „Сајнес алерт“. Тоа предизвика загриженост кај кинеските лекари, бидејќи еден случај може да...

Настинката не мора да е пречка за фитнес тренинзите

Љубителите на фитнес вежбите и здравиот живот често се во дилема дали да продолжат со физичка активност кога се настинати. Општото правило гласи: Доколку настинката се чувствува над вратот (грло, нос), може да се вежба;...

ВНИМАНИЕ РОДИТЕЛИ: Проверете дали вашето дете ги има овие апликации на мобилниот!

Апликациите на мобилниот телефон служат за да ни го олеснат животот. Но ако сте родител треба да обрнете внимание, бидејќи некои од нив колку наивно и да изгледаат, а истите можат да бидат опасни за...

Дали вашето тело не поднесува млечни производи? Никогаш не би ги препознале овие 7...

Лактозата се наоѓа во многу производи: млеко, сирење, јогурт, но и во чоколадото и многу други производи. Сепак, многу луѓе не знаат дека страдаат од интолеранција на лактоза. Симптомите не се толку силни како кај...

Дали ви играат очните капаци? Еве колку е опасно тоа и кои се виновниците...

Играњето на очните капаци е многу непријатна појава која не можете ја контролирате, што уште повеќе фрустрира. До оваа состојба доведува спонтаното грчење на мускулите на овој дел од лицето, без никаква најава. Миокимијата, како...

Зошто не треба да јадете бананa за појадок?

Колку пати сте слушнале дека ако не стигнете да појадувате, треба да изедете барем една банана за да не бидете гладни? Изгледа дека овој совет, иако е широкораспространет, воопшто не е добар за вашето...
WordPress Image Lightbox Plugin