7.9 C
Скопје
22.05.2019

Свет

Газпром: Турски поток почнува со работа во декември

До крајот на декември ќе потечат првите количини гас преку Турски поток, најави заменикот на извршниот директор на Газпром, Олег Аксјутин. – Очекуваме испораките на гас преку Турски поток да почнат до 31 декември. Очекуваме...

Алјаска: Пет жртви и еден изчезнат при судир на два хидроавиона

Пет лица загинаа, а едно се води како исчезнато на Алјаска, во судир на два хидроавиона, кои превезувале туристи од крстарење, соопштија властите и компанијата која го организирала летот. Двете летала, хидроавионите „Бивер“ и „Отер“,...

Турција размислува да ја пролонгира набавка на С-400

Турција го разгледува барањето на САД да ја пролонгира набавката на рускиот противракетен систем С-400 до 2020-та година, што би можело да ги намали тензиите помеѓу двете земји членки на Алијансата. Администрацијата на претседателот на...

Трамп му посака добредојде на Орбан: Глобалните политички прашања во фокусот на средбата

Претседателот на САД, Доналд Трамп му посака добредојде на унгарскиот премиер Виктор Орбан во Белата куќа. На средбата со новинарите, Трамп посочи дека Орбан направил многу за Унгарија, чувајќи ја безбедна. Американскиот претседател најави дека со...

Разузнавањето на Германија предупреди за напади на ИД во Европа

Германското разузнавање предупреди дека терористичката организација Исламска држава може да организира напади во Европа. Директорот на Федералната служба за заштита на Уставот (БфВ) Томас Ханделванг првпат беше домаќин на годинешниот симпозиум на службата за надворешно...

На покана на Трамп, унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска во Белата Куќа

По 20 години прва историска средба во Белата Куќа на унгарскиот премиер Виктор Орбан и американскиот претседател Доналд Трамп. На годишницата од членството на Унгарија во НАТО, двајцата државници за прв пат од 1998-ма...

Трамп ја предупредува Кина да не возвраќа на зголемените царини на кинескиот увоз

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја предупреди Кина да не го возвраќа ударот на зголемените царини, што ги наметна минатата недела. Тој додаде дека американските потрошувачи нема да го плаќаат зголемувањето на царините за увозот...

Курц: ЕУ да прекине со наметнување правила

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, две недели пред изборите за Европскиот парламент, предизвика многу реакции со најавата дека сака да поништи околу илјада правила на ЕУ. Курц во интервју за виенски весник рече дека е доста...

Британија предупредува на опасност од можен „случаен“ конфликт во Заливот

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска предупреди на опасноста од конфликт што е можно да почне „случајно” во Заливот. -Ние сме многу загрижени за ризикот од конфликт што би почнал случајно...

Во Грција кандидати од 40 партии ќе се борат за влез во Европарламентот

Вкупно 40 од пријавени 50 партии и коалиции ќе учествуваат на европските избори во Грција што ќе се одржат од 23 до 26 мај. До Врховниот суд на Грција, првично биле доставени кандидатури на...

Шведска повторно ќе ја отвори истрагата за силување против основачот на Викиликс

Шведска повторно ќе ја отвори прелиминарната истрага за силување против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, која беше прекината во 2017-та година, објави денеска шведска обвинителка. Заменичката на главниот обвинител, Ева Мари Персон соопшти дека...