13.2 C
Скопје
18.07.2019

Свет

Салвини го затвори најголемиот центар за мигранти во Европа

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини денеска го затвори центарот за мигранти на Сицилија, кој го опиша како најголем во Европа, истакнувајќи дека приливот на мигранти е намален откако тој стапи на должност...

Почина комичарот Рип Торн

Глумецот и комичар Рип Торн, ѕвездата од филмот „Луѓе во црно“, почина вчера на 88-годишна возраст. Тој во тие мигови бил во својот дом во Лејквил, Конектикат, САД, заедно со сопругата Ејми Рајт и...

Судир на два катарски воени авиони, пилотите спасени со катапултирање

Два катарски воени авиони се судриле, но пилотите успеале безбедно да се катапултираат, соопшти денеска катарското Министерство за одбрана, пренсува ДПА До судирот дошло за време на тренинг лет и пилотите успеале да се спасат...

„Дојче банк“ ќе отпушти 18.000 вработени до 2022 година

„Дојче банк“ најави дека до 2022  година ќе отпушти 18.000 вработени, или околу петина од вкупно вработените, во рамки на новиот круг од  процесот на реструктуирање, јави Фена. Банката објави дека реструктуирањето до 2022 година...

Иран: Од денеска зголемуваме збогатување ураниум

Иран објави дека програмата за збогатување ураниум сега ќе надмине ограничување од 3,6 проценти, како што беше договорено со нуклеарниот договор од 2015 година. Иран соопшти дека по истекот на крајниот рок даден на западни...

Над 4.700 потреси регистрирани во Калифорнија од четвртокот досега

Повеќе од 4.700 земјотреси ја погодија јужна Калифорнија од четвртокот досега, вклучувајќи го и најсилниот од 7.1 степени по Рихтерова скала, а тлото ќе продолжи да се тресе и во наредните месеци. -Се случуваат (потреси)...

Макрон во обид да го спаси нуклеарниот договор со Иран

Француски претседател Емануел Макрон оствари телефонски разговор со иранскиот претседател Хасан Рохани, во обид да го врати дијалогот меѓу Иран и западните партнери до средината на јули, за да се намалат тензиите на Блискиот...

Калифорнија: Земјотрес од 7,1 оштети згради, патишта, предизвика пожари

Земјотрес со јачина од 7,1 степени ја погоди јужна Калифорнија, оштетувајќи згради и патишта, а има и повредени, објавија локалните власти. Епицентарот на земјотресот беше во близина на Риџкрест, на околу 240 километри од Лос...

Мадуро ја повика опозицијата на дијалог

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро ја повика опозицијата на дијалог со цел да се постигне национално помирување. -Го повторувам мојот повик за национален дијалог, заради мирот. Следната недела ќе имам добри вести за резултатите од нашите...

Се урна хеликоптер на Бахамите, загинаа седум лица меѓу нив и американски милијардер

Седум Американци загинаа откако хеликоптер се урна што летал од островот Биг Гранд Кеј на Бахамите до Форт Лодердејл во Флорида, соопшти полицијата на Бахамите. Меѓу жртвите се Крис Клајн, милијардер и рударски претприемач од...

Путин: Целиот свет ќе биде погоден ако САД и Кина не го решат спорот

Целиот свет ќе биде погоден ако САД и Кина не најдат начин за излез од трговскиот спор, рече рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференција по состанокот со италијанскиот премиер Џузепе Конте. Тој додаде дека е неопходно...