23 C
Скопје
25.03.2019

Свет

Хамас и Израел договорија примирје

Палестинската сунитско исламистичка политичка партија „Хамас“ и Израел се согласија за прекин на огнот, соопшти портпаролот на радикалната палестинска група, која го контролира Појасот Газа. - Со напорите на Египет и на Обединетите нации, договорено...

Во Буенос Аирес почнува средба на министри за финансии и гувернери на централни банки...

Во главниот град на Аргентина денеска почнува средба на министрите за финансии и гувернери на централните банки од земјите од Г-20. Меѓу учесниците на средбата во Буенос Аирес се директорката на ММФ Кристин Лагард, претседателот на...

Меркел: НАТО ги штити сите свои членки, па и Црна Гора

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека политиката на НАТО за заштита на сите членки на Алијансата важи за сите земји, а не само за големите, вклучувајќи ја и Црна Гора. Меркел на прес-конференцијата во Берлин...

Поради торнадо, во Ајова, прогласена катастрофа

Гувернерот на американската држава  Ајова Ким Рејнолдс прогласи катастрофа во четири области погодени од торнадо. Овој потег на гувернерот овозможува да се искористат државните ресурси за да се санираат штетите што настанаа откако торнадо мина...

Во Јапонија отворени две плажи, првпат по цунамито во 2011 година

Две плажи на јапонскиот североисточен брег, кои беа уништени од огромното сунами во 2011 година, отворени се денеска, првпат по речиси осум години. За време на сезона, на тие две плажи имаше од 30.000 до...

Службеник во Елисејската палата отпуштен од работа поради физикчки напад (ВИДЕО)

Францускиот претседател Емануел Макрон реши да отпушти од работа припадник на службата за обезбедување на Елисејската палата, откако се појави видео запис на кој се гледа како тој тепа учесник на првомајските протести. Елисејската палата...

Торнадо ја погоди Ајова, има повредени (ВИДЕО)

Најмалку 17 лица се повредени во серијата торнада што ја зафатија американската сојузна држава Ајова. Најмногу повредени имало во градот Маршалтаун, каде се урнала куполата на старата судска зграда, како и во фабрика во градот...

Путин доби покана да ја посети Белата куќа

Портпаролката на Белата куќа, Сара Хакаби Сендерс синоќа соопшти дека се работи на организирање на посета на рускиот претседател Владимир Путин на САД во текот на есента.Според Сендерс, американскиот претседател Доналд Трамп го задолжил...

Волас демантира дека се идентификувани напаѓачите во Случајот Скрипал

Британскиот министер за безбедност Вен Волас денеска ги демантираше тврдењата дека полицијата идентификувала неколкумина Руси, одговорни за труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. - Мислам дека приказната припаѓа на категоријата...

Мадрид се откажува од меѓународните потерници за Пуџдемон и за други каталонски високи претставници

Шпанските власти ги повлекоа меѓународните потерници за апсење на поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пуџдемон и други високи каталонски претставници Шпанија побара екстрадиција на Пуџдемон поради неговата клучна улога во спорниот референдум од 1 октомври...

Трамп до Ердоган: Срамота, ослободете го свештеникот

Претседателот на САД, Доналд Трамп побара од турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган да го ослободи американскиот свештеник Ендру Брансон, кој е во притвор во Турција и му се суди за тероризам. - Тоа е целосна...
WordPress Image Lightbox Plugin