16.7 C
Скопје
22.03.2019

Свет

Анкета: Над 40 отсто Британци сакаат референдум за условите за Брегзит

Бројот на британските избирачи кои сакаат референдум за конечните услови за излезот на Велика Британија од Европската Унија за првпат ги надмина оние кои не ја поддржуваа оваа идеја. Според анкета на социолошкиот инситут „Ју...

Гутереш: На ОН им недостигаат пари, платете ги долговите

Генералниот сењкретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека на ОН им недостигаат пари и ги повика државните членки да ги подмират долговите. Во писмо до државите членки Гутереш наведува дека од 30 јуни буџетот на...

Трамп му се заблагодари на Јункер за залагањата за договорот за трговскиот спор

Американскиот претсеател Доналд Трамп му се заблагодари на претседтаелот на ЕК, Жан-Клод Јункер за работата со која помогнал да се намалат несогласувањата за трговски прашања. Тој наведе дека Вашингтон упатил предупредување до „измамниците во...

Белата куќа објави дека Северна Кореја почнала да ги враќа посмртните останки на американски...

Белата куќа соопшти дека Северна Кореја почнала да ги враќа на САД посмртните останки на американски војници убиени во Корејската војна (1950-1953). Враќањето беше договорено на историската средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот...

Илјадници луѓе бегаат од шумски пожари во Калифорнија

Во планините во јужниот дел на американската држава Калифорнија, брзо се разгорува шумски пожар за кој се смета дека е подменат од сериски потпалувач. Повеќе од 3.000 луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови...

Илјадници на протести во Полска против реформи во судството

Неколку илјади луѓе протестираа синоќа во Полска откако претседателот Анджеј Дуда потпиша законска мерка што и овозможува на Владата да избере претседател на Врховниот суд. Европската унија, организации за човекови права и опозицијата во Полска...

Анкара со остри рекации на најавите на САД за санкции ако не ослободат американски...

Портпарол на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави синоќа дека администрацијата на САД нема да го постигне саканиот резултат откако најавија санкции за Анкара ако не ослободат американски пастор кој е во притвор. – САД...

Имран Кан победи на парламентарните избори во Пакистан

Официјалните резултати покажуваат дека некогашниот играч на крикет Имран Кан победи на парламентарните избори во Пакистан, но и оти ќе мора да бара сојузници за коалициска влада. По бавното броење на гласовте, изборната комисија денеска...

Австралиец убиен откако договорил средба со девојка на интернет

Маулин Ратод (25) од Мелбурн, Австралија, договорил средба со девојка на интернет. На местото подоцна е пронајден тешко повреден и однесен в болница, каде што починал. Состанокот со 19-годишната девојка се случил во понеделникот. Таа...

Орбан повторно со остри напади кон Европската Комисија

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, реагираше на одлуката на Европската Комисија да отвори прекршочна процедура против Унгарија за законот со кој можат кривично да се гонат невладини кои им помагаат на бегалците. Европската Комисија неодамна одлучи...

Лидерите на БРИКС се заложија за отворена и мултилатерална трговија

Лидерите на државите од групата БРИКС на денешната средба во јужноафриканскиот град Јоханесбург потпишаа декларација со која се залагаат за отворен мултилатерален трговски систем во светот и се критикува пристапот на САД кон меѓународната...
WordPress Image Lightbox Plugin