19 C
Скопје
17.08.2019

Свет

Украинскиот Парламент продолжи специјален статус на Донбас

Украинската Врховна Рада усвои предлог закон за продолжување на специјалниот статус на Донбас до 31 декември следната година. Нацрт законот во украинскиот Парламент што го поднесе претседателот Петро Порошенко, на 3 октомври под ознака „итно“...

Лондон ја обвинува руската разузнавачка служба за кибер напади во светот

Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант ја обвини руската воена разузнавачка служба (ГРУ) дека извршила низа кибер напади врз политички и спортски институции, компании и медиуми во светот. – Такво однесување покажува нивна желба...

Уапсен маж од Јута осомничен за испраќање писма со рициново семе до Трамп и...

мериканец од државата Јута е приведен поради сомненија дека тој е човекот кој ги испратил сомнителните писма со рициново семе до претседателот Доналд Трамп и до Пентагон. Американски медиуми јавуваат дека е малку веројатно дека...

Најнов биланс на жртвите од земјотресот во Индонезија: 1.407 загинати

Во силниот земјотрес и цунамито што во петокот го погодија индонезискиот остров Сулавеси, според последните податоци, загинаа најмалку 1.407 лица, соопшти денеска портпаролот на Националната агенција за справување со катастрофи на Индонезија, Сутопо Пурво...

Путин: Странските трупи треба да се повлечат од Сирија

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека сите странски војски треба да се повлечат од Сирија по завршување на војната. На прашањето дали и руските сили ќе се повлечат од Сирија, Путин истакна дека...

Израел ќе продолжи да ја напаѓа Сирија и покрај пристигнувањето на рускиот систем С-300

Израел денеска соопшти дека ќе продолжи со воздушни напади врз цели на проиранските групи на сириска територија и покрај тоа што Русија на Сирија достави противвоздушен рекетен систем С-300. - Не можам да кажам дека...

Меј: Брегзит без договор ќе биде лош и за Велика Британија и за ЕУ

Британската премиерка Тереза Меј денеска оцени дека евенталното излегување на Велика Британија од ЕУ без договор ќе претставува „лош резултат“ како за Лондон, така и за 27-те земји членки на Унијата. Меј во обраќање на...

Тројца научници добија Нобелова награда за хемија

Научниците Френсис Арнолд, Џорџ Смит и Грегори Винтер ја освоија Нобеловата награда за хемија за 2018 година, за истражување на користењето насочена еволуција во производство на ензими за нови хемикалии и лекови, соопшти денеска...

ЕК: Безбедносниот пропуст на Фејсбук погодил пет милиони Европејци

Неодамнешниот безбедносен пропуст за кој соопшти социјалната мрежа Фејсбук погоди околу пет милиони Европејци, изјави еврокомесарката за правда Вера Јурова. Фејсбук  во петокот објави дека се хакирани речиси 50 милиони профили на оваа социјална мрежа...

Помпео викендов ќе ја посети Северна Кореја и ќе се сретне со Ким Џонг-ун

Американскиот државен секретар Мајк Помпео овој викенд ќе ја посети Северна Кореја и в недела ќе се сретне со нејзиниот лидер Ким Џонг-ун, во обид да се забрза процесот за денуклеаризација на земјата, соопшти...

Германија зголемува број на визи за квалификувани работници

Германската Влада соопшти дека ќе го прошири системот на шестмесечни визи и со тоа ќе им овозможи на луѓе вон Европа да побараат работа во таа држава. Тоа се случува во момент кога германските власти...