-1 C
Скопје
22.02.2019

Свет

Најмалку 11 мртви во експлозија на кабулскиот аеродром

Најмалку 11 лица загинаа при самоубиствен бомбашки напад на аеродромот во Кабул, кој беше изведен само неколку минути откако авганистанскиот потпретседател, генерал Абдул Рашид Достум се врати во земјата од егзил, соопшти полицијата. Портпаролот на...

Либерман: Повторно ќе го отвориме главниот премин во Газа

Министерот за одбрана на Израел Авигдор Либерман денеска најави дека во вторник  повторно ќе биде отворен главниот премин меѓу Појасот Газа и Израел. Израел го затвори преминот Керам Шалом на 9 јули и ја намали...

Индонезија: Силувана малолетничка осудена на затвор поради абортус

Петнаесетгодишно девојче од Индонезија, кое било силувано од нејзиниот брат, осудено е на шест месеци затвор поради извршен абортус. Заменикот-шеф на полициската станица во Батангари во провинцијата Џамби соопшти денеска дека девојката и нејзиниот брат...

Најмалку 10 ирански војнци загинаа при напад врз граничен премин со Ирак

Најмалку десет ирански војници вчера загинаа при напад на бунтовниците врз граничен премин во провинцијата Курдистан, западен Иран, во близина на границата со Ирак. Загинатите се припадници на Корпусот на револуционерната гарда на исламска револуција. -...

Куба со нова Влада ќе спроведува уставни реформи

Парламентот на Куба синоќа го одобри новиот состав на Министерскиот совет, кој го именува новиот претседател Мигел Дијас-Канел, при што поголемиот број министери се од владата на Раул Кастро, освен министерката за економски реформи. Кубанското...

Рохани: Господине Трамп не си играјте со опашката на лавот, ќе зажалите

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска упари предупредување до претседателот на САД, Доналд Трамп, јави иранската новинска агенција ИНСА. - Господине Трамп, не си играјте со опашката на лавот, поради тоа можете да зажалите, истакна Рохани. Тој...

Еквадор ќе му откаже гостопримство на Асанж

Еквадор е се поблиску да го повлече азилот за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и да го отсрани од Еквадорската амбасада во Лондон, објави вчера американскиот истражувачки новинар Глен Гринвалд. Тој тврди дека претседателот на...

Стив Банон ќе ја обединува европската крајна десница од Брисел

Американскиот весник „Дејли Бист“ ги открива плановите на поранешниот советник на Доналд Трамп и идеолог на алтернативната десница во САД, Стив Банон, да создаде паневропско популистичко движење со седиште во Брисел, пред следните избори...

Странските навивачи потрошиле 1,3 милијарди евра на Мундијалот во Русија

Според извешатјот на руската „Сбербанк“ странските навивачи за време на Светското првенство во фудбал во Русија потрошиле околу 1,3 милијарди евра. Податоците на „Сбербанк“ се однесуваат за периодот од 14 јуни до 16 јули, при...

Се самоуби пакистански политичар бидејќи немал поддршка од синовите

Независниот кандидат на парламентарните избори во Пакистан, Мохамад Ахмед Мугал се самоуби бидејќи неговите синови не ја поддржувале неговата политика, соопшти денеска полицијата. Мугал беше кандидат за пратеник и на национално и на регионално ниво...

ЕУ времено ја запре операцијата за запирање нелегална миграција во Средоземното Море

Воено-морската операција на ЕУ во Средоземното Море насочена кон запирање на илегалната миграција, е суспендирана откако Италија одби да ги прифати мигрантите спасени на море, јави ДПА, повикувајќи се на воени извори. Операцијата „Софија“ почна во...
WordPress Image Lightbox Plugin