16.5 C
Скопје
22.07.2019

Свет

Реакции на кибер нападот врз ОЗХО

Претседателите на Европскиот совет и Европска комисија Доналд Туск и Жан-Клод Јункер и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изразија загриженост поради кибер напад врз Организацијата за забрана на...

Матис: Ситуацијата со Русија станува неиздржлива, САД ќе возвратат

По обелоденувањето на информациите за руски напад врз Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО), како и доказите дека Русија поседува забранети нуклеарни ракети, НАТО и САД денеска ја заострија реториката кон Москва. Американскиот секретар...

Меј и Руте ја осудија ГРУ за серија глобални кибер напади

Премиерите на Велика Британија и на Холандија, Тереза Меј и Марк Руте денеска објавија заедничко соопштение со кое ја осудија руската воена разузнавачка служба ГРУ поради серијата наводни глобални кибер напади. Двајцата лидери посочија дека...

Холандија спречила руски хакерски напад врз ОЗХО

Воената разузнавачка служба на Холандија спречила руски хакерски напад врз Организацијата за забрана на хемиско оружје, изјави на прес-конференција холандската министерка за одбрана, Анк Бејлевелд. Министерката за одбрана рече дека четворица Руси се протерани од...

Украина го протерува унгарскиот конзул

Украинското Министерство за надворешни работи го прогласи унгарскиот конзул во градот Берегово за „персона нон грата“ и му даде рок од 72 часа да ја напушти земјата. - Се надеваме дека унгарската страна во иднина...

Украинскиот Парламент продолжи специјален статус на Донбас

Украинската Врховна Рада усвои предлог закон за продолжување на специјалниот статус на Донбас до 31 декември следната година. Нацрт законот во украинскиот Парламент што го поднесе претседателот Петро Порошенко, на 3 октомври под ознака „итно“...

Лондон ја обвинува руската разузнавачка служба за кибер напади во светот

Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант ја обвини руската воена разузнавачка служба (ГРУ) дека извршила низа кибер напади врз политички и спортски институции, компании и медиуми во светот. – Такво однесување покажува нивна желба...

Уапсен маж од Јута осомничен за испраќање писма со рициново семе до Трамп и...

мериканец од државата Јута е приведен поради сомненија дека тој е човекот кој ги испратил сомнителните писма со рициново семе до претседателот Доналд Трамп и до Пентагон. Американски медиуми јавуваат дека е малку веројатно дека...

Најнов биланс на жртвите од земјотресот во Индонезија: 1.407 загинати

Во силниот земјотрес и цунамито што во петокот го погодија индонезискиот остров Сулавеси, според последните податоци, загинаа најмалку 1.407 лица, соопшти денеска портпаролот на Националната агенција за справување со катастрофи на Индонезија, Сутопо Пурво...

Путин: Странските трупи треба да се повлечат од Сирија

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека сите странски војски треба да се повлечат од Сирија по завршување на војната. На прашањето дали и руските сили ќе се повлечат од Сирија, Путин истакна дека...

Израел ќе продолжи да ја напаѓа Сирија и покрај пристигнувањето на рускиот систем С-300

Израел денеска соопшти дека ќе продолжи со воздушни напади врз цели на проиранските групи на сириска територија и покрај тоа што Русија на Сирија достави противвоздушен рекетен систем С-300. - Не можам да кажам дека...