-2 C
Скопје
19.01.2019

Свет

Врховниот суд на САД не дозволи референдум за поделба на Калифорнија на три дела

Врховниот суд на САД денеска реши да не дозволи во ноември да се гласа за предлогот за поделба на државата Калифорнија на три дела. Калифорнискиот бизнисмен Тим Дрејпер ја финансираше кампањата за овој предлог да...

Врховниот суд на САД не дозволи референдум за поделба на Калифорнија на три дела

Врховниот суд на САД денеска реши да не дозволи во ноември да се гласа за предлогот за поделба на државата Калифорнија на три дела. Калифорнискиот бизнисмен Тим Дрејпер ја финансираше кампањата за овој предлог да...

Момчињата од пештера во Тајланд спасувањето го нарекоа чудо

Дванаесет момчиња и нивниот тренер по фудбал, кои беа блокирани во поплавена пештера во северниот дел од Тајланд, првпат се појавија во јавност откако беа спасени. Беа облечени во бело-зелени фудбалски дресови и играа со...

ЕУ воведува привремени рестрикции за увозот на челик на своја територија

 Како резултат на американските царини врз челикот и алуминиумот, Европската комисија од утре воведува привремени рестрикции на своја територија за челикот од трети земји, вклучително и од Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Овие...

Баварската полиција почнува да патролира долж границата со Австрија

Полицијата на јужната германска сојузна покраина Баварија од денеска почнува да патролира долж границата со Австрија, јави новинската агенција ДПА. Баварските власти постигнаа договор со сојузното Министерство за внатрешни работи, со кое раководи доскорешниот баварски...

„Боинг“ доби договор за два нови претседателски авиони во вредност од 3,9 милијарди долари

Американскиот компанија за производство на авиони „Боинг“ доби договор вреден 3,9 милијарди долари за два нови 747-8 авиони кои американскиот претседател ќе ги користи како „Ер форс Уан“ (Air Force 1) Авионите мора да бидат...

Трамп: Поради мене НАТО подобро се финансира

Претседателот на САД Доналд Трамп смета дека лично тој е заслужен за силата на НАТО, организација која досега честопати ја критикуваше. Организацијата на Северноатлантскиот договор подобро се финансира „само поради мене", напиша Трамп на Твитер. „Имав...

Еврокомисија: Преговорите за Брегзит ќе продолжат со добра волја

Европската комисија денеска соопшти дека „со дпбра волја“ ќе ги продолжи преговоирте со Велика Британија за нејзиното напуштање на ЕУ и покрај сознанијата за нерегуларност во текот на кампањата за референдумот за Брегзит. - Немаме...

Реакции во САД на средбата Трамп-Путин

Ставот на американскиот претседател Доналд Трамп по вчерашната средба со неговиот руски колега Владмир Путин во Хелсинки, да не ги поддржа заклучоците на раузнавачките служби на САД за руска вмешаност во изборите во земјата...

Најмалку 20 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Авганистан

Најмалку 20 лица загинаа денеска при самоубиствен бомбашки напад во село во провинцијата Сар-и-Пул во северниот дел на Авганистан. Како што соопшти началникот на полицијата на Сар-и-Пул, Абдула Квауома Бакизоија нападот го извршил припадник на...

Стразбур пресуди против Русија во случајот Пуси Рајот

Европскиот Суд за човекови права во Стразбур бара од руската држава да им исплати 48.760 евра на членките на бендот Пуси Рајот, кои во 2012 беа осудени на речиси две години затвор. Панк групата, која...
WordPress Image Lightbox Plugin