20 C
Скопје
26.06.2019

Свет

Двајца Израелци убиени во оружен напад на Западниот брег

Во оружен напад во индустриската зона Баркан, во близина на еврејската населба Ариел на окупираниот Западен Брег, двајца Израелци загинаа, а уште едно лице е рането, соопшти израелската армија. Напаѓачот е познат на безбедносните сили,...

Италија со закана дека ќе затвори аеродроми ако Германија одлучи да депортира мигранти

Италија се закани дека ќе ги затвори аеродромите откако во новински извештаи се појави информација дека јужната германска провинција Баварија се подготвува за масовна депортација на мигранти на италијанска територија. - Ако некој во Берлин...

Сопругата на израелскиот премиер на суд поради прекумерно трошење пари

Пред суд во Ерусалим денеска почна судењето на Сара Нетанјаху, сопруга на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, за наводна проневера. Таа е обвинета за прекумерно трошење, односно дека потрошила околу 100.000 долари на приватни ручеци во...

Италијанската Влада не се откажува од зголемување на јавните трошоци

Вицепремиерот на Италија, Луиџи Ди Мајо, вети дека нема да се откаже од новиот предлог за буџетот, откако Европската комисија изрази „сериозна загриженост" во врска со предложеното значително зголемување на јавните трошоци. Ди Мајо, лидер...

Сириски бунтовници повлекуваат тешко оружје од планираната бафер зона во Идлиб

Две сириски групи го повлекоа тешкото оружје од планираната демилитаризирана зона за која во северонозпадната провинција Идлиб се договорија Турција и Русија. Тоа го соопшти бунтовнички командант, јави ДПА. - Слободната армија на Идлиб и Фајлах...

Општи избори во Бразил

Во Бразил денеска се одржуваат општи избори – претседателски, парламентарни и избори за гувернери. Право на глас на изборите на најголемата јужноамериканска економија имаат 147 милиони избирачи. Бразилците ќе бираат претседател и потпретседател на државата,...

Трамп му честиташе на Кавано за изборот за судија во Врховниот суд на САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп му честиташе на Сенатот за потврдата за избор на неговиот кандидат Брет Кавано за судија во Врховниот суд за кој истакна дека ќе биде „брилијантен судија“, а Кавано положи...

Проруска партија победи на изборите во Летонија

Проруската партија Хармонија победи на вчерашните избори во Летонија и може да формира влада со популистите, објавија денеска локални медиуми. Хармонија освои 29 отсто гласови, проевропскиот либерален сојуз ФОР/Развој 12 отсто, а двете популистички партии КПВ...

Пожари близу Лисабон, ангажирани 700 пожарникари и шест канадери

Повеќе од 700 пожарникари гаснат шумски пожари што избија  на околу 40 км западно од Лисабон, соопшти португалската Агенција за цивилна заштита. Пожар избил во Националниот парк во ноќта меѓу саботата и неделата и најмалку...

Околу 5.000 исчезнати по цунами во Индонезија

Околу 5.000 луѓе се уште се сметаат за исчезнати по цунами во Индонезија, кое според последните податоци однело 1.763 животи, објавија денеска властите. Најмногу исчезнати се од градот Палу на островот Сулавеси, најсилно погодени од...

Помпео ја заврши посетата на Пјонгјанг

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја заврши посетата на Северна Кореја каде разговараше со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун за денуклеаризација на Корејскиот полуостров. Помпео по состанокот напиша на Твитер дека имал средба со Ким и...