11.7 C
Скопје
25.05.2019

Свет

Земјотрес на Сицилија, има повредени лица

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во провинцијата Катанија на италијанскиот остров Сицилија. Епицентарот на земјотресот бил на територијата на општината Санта Марија ди Ликодија и на длабочина од...

Во Романија референдум за промена на уставната дефиниција на семејството

Околу 19 милиони Романци со право на глас денеска и утре гласаат на референдум за промена на уставната дефиниција на семејството. Организирањето референдум го одобри Уставниот суд на Романија. Граѓанската иницијатива за промена на Уставот, со...

Американски адмирал ја повика Русија да набљудува вежба на НАТО

Американскиот адмирал Џејмс Фого, кој ќе командува со големата воена вежба на НАТО чија цел е да симулира одговор на Алијансата на евентуален напад на Русија врз Норвешка, ја покани Москва да го прифати...

Саудиски принц: Го сакам Трамп, им плативме на САД за оружјето

Саудискиот престолонаследник Мухамед бин Салман ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп, кој рече дека го предупредил саудискиот крал дека нема да опстане на власт ниту две недели без поддршка на американската армија,...

Бројот на загинати во земјотресот во Индонезија достигна 1.649 лица

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес и цунами кои минатата недека го погодија индонезискиот остров Сулавеси, се зголеми на 1.649, соопшти денеска националната Агенција за вонредни ситуации. Портпаролот на Агенцијата додаде дека 265 лица се...

Помпео: САД и Јапонија треба да се стремат кон денуклеаризација на Северна Кореја

Американскиот државен секретар Мајк Помпео на средбата со јапонскиот премиер Шиндзо Абе изјави дека САД и Јапонија треба да се стремат кон денуклеаризација на Сверна Кореја. - За да го решиме ракетно-нуклеарниот проблем на Северна...

Исчезна претседателот на Интерпол

Француската полиција започна потрага по претседателот на Меѓународната полициска организација (Интерпол), Кинезот Менг Хонгвеј, откако неговата сопруга пријавила дека „нема никаков глас“ од него по неговото заминување за Кина минатата недела. Извори од француската полиција...

Поранешниот претседател на Јужна Кореја Ли Мјун-бак осуден на 15 години затвор

Поранешниот јужнокорејски претседател Ли Мјун-бак е осуден на 15 години затвор поради корупција. Ли Мјун-бак (76) , кој беше претседател од 2008 до 2013 година, прогласен е за виновен за корупција, проневера и други криминали. Покрај...

За Пекинг изјавите на Мајк Пенс за политика на Кина се неосновани

Кина ги оценува како неосновани изјавите на американскиот потпретседател Мајк Пенс за кинеската внатрешна и надворешна политика, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи Хуа Чунин. - Ги повикуваме САД да ги поправат своите...

Болтон: Главна закана за САД се радикалните исламистички групи

Радикалните групи на исламистички терористи претставуваат главна меѓународна закана по САД и нејзините интереси во странство, изјави советникот на Белата куќа за национална безбедност Џон Болтон. - Радикалните исламистички терористи претставуваат транснационална терористичка закана за...

Јапонија: Силен земјотрес повторно го погоди Хокаидо

Силен земјотрес со интензитет од 5,2 степени по Рихтер повторно го погоди јапонскиот остров Хокаидо, соопшти денеска Јапонската метеоролошка агенција. Земјотресот се случил околу девет часот изутринава, по локално време, со епицентар на југот на...