14.4 C
Скопје
17.07.2019

Свет

ЕУ, Париз, Берлин и Лондон реагираат за повторното воведување санкции кон Иран

Европската унија, Франција, Германија и Велика Британија денеска во заедничко соопштение порачаа дека „жалат поради одлуката на Вашингтон повторно да воведе санкции кон Иран“. – Наша цел е да се заштитат европските економски учесници кои...

Референдум за независност на Нова Каледонија

Жителите на француската прекуморска територија во Тихиот Океан, Нова Каледонија в недела ќе гласаат на референдум за независност, како последен чекор во тридецениските обиди на локалните сепаратисти за создавање самостојна држава. Гласачите треба да се...

Моравијецки: Полска најверојатно ќе се повлече од договорот на ОН за миграција

Полска најверојатно ќе се повлече од Dоговорот на Обединетите нации за миграција, изјави полскиот премиер Матеуш Моравијецки. – Најверојатно нема да бидеме дел од тој глобален Договор, рече Моравијецки на заедничка прес-конференција со германската канцеларка...

Трамп ги враќа сите американски санкции врз Иран

Сите санкции за Иран кои беа укинати како дел од нуклеарниот договор во 2015 година ќе стапат на сила на 5-ти ноември, објави американската администрација. Санкциите ќе опфатат  700 лица на црната листа, објави...

Две лица избодени со нож во седиштето на „Сони мјузик“ во Лондон

Две лица беа избодени со нож денеска во главното седиште на британското претставништво на американската корпорација „Сони мјузик“ во реонот на Кенсингтон во центарот на Лондон, соопшти лондонската полиција. Компанијата потврди дека двајца вработени во...

Протекоа приватни пораки на 81.000 корисници на „Фејсбук“

Лични податоци на 257.000 корисници на „Фејсбук“, вклучувајќи и приватни пораки на 81.000 корисници, се достапни „онлајн“ од почетокот на септември, а наводно биле дистрибуирани од руски хакери, јави Би-Би-Си на руски јазик. Податоците биле...

Меркел се залага за продолжување на санкциите на ЕУ кон Русија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Германија ќе поддржи продолжување на санкции од Европската унија кон Русија поради нивната поддршка на силите во Источна Украина. По средбата со украинскиот претседател Петро Порошенко во Киев, Меркел...

„Рајанер“ воведе нови правила поврзани со рачниот багаж

Патниците на најголемата европска нискотарифна авионска компанија „Рајанер“ веќе нема да можат бесплатно во авион да понесат рачен багаж со тежина до десет килограми, согласно новата политика. Според вчера воведените нови правила, патниците кои сакаат...

ОН: 486 милиони во Азија се прегладнети

Извештај на Обединетите нации наведува дека околу 486 милиони луѓе во Азија и тихоокеанскиот регион страдаат од недохранетост и нема напредок во намалувањето на гладот. Во извештајот на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО)...

Јужнокорејското разузнавање презентираше апликација со која се следи здравјето на севернокорејскиот лидер

Националната разузнавачка служба на Јужна Кореја пред пратениците презентираше компјутерска програма која го анализира здравјето на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Службата за разузнавање развила посебна програма, која врз основа на анализа на видео-слики создава посебен...

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија нанесе удари врз бунтовничка база во Јемен

 Коалицијата предводена од Саудиска Арабија започна воздушни напади врз база на бунтовници во близина на меѓународниот аеродром во главниот град Јемен, Сана. Нападната беше базата Ад Дулајми, од каде што бунтовниците хуси лансираат балистички ракети....