Полицијата во Париз приведе 85 луѓе во протестите на „жолтите елеци“

Осумдесет и пет луѓе се приведени во Париз во петтиот по ред викенд од протестите на „жолтите елеци“. Неколку...

Иран: евакуирани 70 села поради поплави

Иранската Влада денеска нареди евакуација на 70 села поради опасност од поплави во провинцијата Кузестан која е богата со нафта. Селата се наоѓаат во близина...

Сириската опозиција бара повлекување на Башар ал ал Асад како услов за враќање на...

Главниот преговарач на сириската опозиција Наср ал-Харири денеска изјави дека повлекувањето од власт на претседателот Башар ал Асад е предуслов за враќање на мирот...

Јункер: ЕУ се подготвува за Брегзит без договор

Европската комисија ќе ги забрза подготовките во случај Велика Британија да излезе од ЕУ без договор за уредено истапување, изјави претседателот на...

Tрамп утре објавува службена кандидатура за втор мандат

Во Орландо на Флорида утре се очекува американскиот претседател Доналд Трамп да објави службена кандидатура за втор мандат, јави Си-Ен-Ен. Оперативниот шеф на кампањата Мајкл...

Во САД обвинети седум офицери на руската ГРУ

Американското Министерство за правда покрена обвинение притив седум офицери на руската воена разузнавачка агенција (ГРУ) поради хакирање на Антидопинг агенцијата и други организации. Во обвинението...

ЕУ не се откажува од нуклеарниот договор со Иран

Европската Унија останува посветена на нуклеарниот договор склучен со Техеран во 2015, од кој Вашингтон се повлече пред неколку месеци, јави дописничката на МИА...

Бројот на загинати во земјотресот во Индонезија достигна 1.649 лица

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес и цунами кои минатата недека го погодија индонезискиот остров Сулавеси, се зголеми на 1.649, соопшти денеска националната Агенција...

Во Чиле притворени петмина црногорски морнари поради шверц на кокаин

Чилеанската полиција во градот Виња дел Мар заплени над сто килограми кокаин на брод на кој имало петмина морнари од Црна Гора, објавија дел...

Данска смета дека ИД најверојатно е одговорна за убиството на двете туристки во Мароко

Данската разузнавачка служба денеска соопшти дека терористичката организација „Исламска држава“ можеби е одговорна за убиството на двете скандинавски туристики во Мароко.

Мадуро го отфрли ултиматумот за распишување претседателски избори

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро го отфрли ултиматумот на повеќе европски земји за распишување претседателски избори. Мадуро за шпанската...