Јункер: ЕУ сака да и помогне на Меј да избегне Брегзит без договор

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска во Букурешт изјави дека ЕУ сака да и помогне на британската премиерка Тереза Меј да...

Демократите не го прифатија предлогот на Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се обиде да стави крај на блокадата на работата на Владата, нудејќи заштита за младите имигранти, кои...

Топлотниот бран предизвика прекин во снабдувањето со струја во јужна Австралија

Повеќе од 150.000 домаќинства и компании во јужната австралиска држава Викторија останаа без струја откако топлотниот бран...

Песков: Москва останува на ставот за поддршка на Мадуро

Москва цврсто останува на ставот во однос на поддршката на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тереза Меј следната недела ќе разговара со Јункер и лидерите на ЕУ

Британската премиерка Тереза Меј ќе разговара следната недела во Брисел со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, соопшти нејзиниот кабинет.

Брегзит би можел да биде одложен до 2021

Брегзит би можел да биде одложен до 2021 година според плановите кои ги разгледуваат истакнати функционери од ЕУ во време на растечко...

Активистка и правник: Кандидатка за Претседател со убедливо водство на анкетите

Една година по убиството на новинарот Јан Кучиак кое ја раздрма словачката политичка сцена, правник и активист против корупцијата одеднаш се најде...

Земан: Турција практично е сојузник на ИД

Турција посредуваше во извозот на нафта од териториите што беа под контрола на џихадистичката група Исламска држава (ИД), со што таа практично...

Мадуро: Венецуела очекува испорака на руска хуманитарна помош

Венецуела очекува наскоро да стигне испорака на руска хуманитарна помош, изјави претседателот на Венецуела, Николас Мадуро. Тој рече дека...

Газпром: Турски поток почнува со работа во декември

До крајот на декември ќе потечат првите количини гас преку Турски поток, најави заменикот на извршниот директор на Газпром, Олег Аксјутин. – Очекуваме испораките на...

Русија размислува за изградба на нови подморницa

Руското Министерство за одбрана ќе го разгледува планот за изградба на две нови нуклеарни подморници од класата „Бореј“, изјави неименуван извори за „ТАСС“. Министерството размислува...