16.6 C
Скопје
21.05.2019

Свет

Хјуман рајтс воч: Се повеќе семејства во Британија немаат доволно храна за живот

Британската Влада ги прекршува своите обврски според кои на семејствата треба да им обезбеди доволно храна за живот, се наведува во новиот извештај на Хјуман рајтс воч. Според извештајот, намалувањата во социјалната помош на земјата...

Замина легендата на Формула 1: Почина Ники Лауда

Во 71 година од животот почина легендата на Формула 1, Ники Лауда. -Со длабока тага соопштуваме дека нашиот сакан Ники почина во понеделник во кругот на фамилијата. Неговото остварување како сопртист и бизнисмен ќе остане...

Силно невреме во Далмација

Невреме, проследено со пороен дожд, силен ветер и грмежи, денеска ги зафати централните делови на Далмација. Како што објавија хрватските медиуми, во одделни подрачја наврнеле и до 30 литри дожд на квадратен метар, што предизвикало...

Американски обвинители запленуваат лични работи на Асанж од Амбасадата на Еквадор

Личните работи на Џулијан Асанж од времето додека живееше во Амбасадата на Еквадор во Лондон ќе им бидат предадени на американски обвинители, соопшти денеска Викиликс. Еквадорски функционери тргнале кон Лондон за да им одобрат на...

Шведски обвинител бара апсење на Асанж

Шведскиот обвинител кој ја води истрагата за обвинението за наводно силување против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, денеска поднесе барање за негово апсење, соопшти обвинителството. Налогот за апсење, доколку биде издаден, ќе биде прв чекор...

Предупредување на ризик за време на обложување пред изборите за ЕП

Европската асоцијација за игри на среќа и обложување (ЕГБА) предупреди на ризици за безбедноста на обложувачите за време на онлајн обложување на резултатите од претстојните избори за Европскиот парламент, што ќе се одржат од...

Челзи Менинг поради Асанж повторно в затвор

Поранешната аналитичарка во американската армија Челси Менинг, ќе биде вратена в затвор по налог на федералниот суд поради „попречување на правдата“. Менинг одбила да одговори на прашања за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Претставник на нејзиниот...

Во бомбардирање по грешка убиени авганистански полицајци

Најмалку 17 полицајци беа убиени по грешка во воздушен напад за време на борби против талибанците  во близина на градот Лашкар Гах во авганистанската провинција Хелманд, објавија авганистански официјални лица. Претседавачот со Провинцискиот совет Атаулах...

„Њујорк тајмс“: Трамп зел хипотекарен кредит од пет милиони долари

Американскиот претседател зел заем од банка од пет милиони долари под формата – хипотекарен кредит, објави Њујорк тајмс. По податоци на службата што следи финансии на американскиот претседател,  актуелниот пеф на државата склучил договор за...

Најниска стапка на невработеност во Франција во последниве десет години

Со намалување од 0,1% поен во првиот квартал, невработените претставуваат 8,4 отсто од работната сила во Франција, покажуваат денеска објавените податоци од страна на ИНСЕЕ – Францускиот институт за економски и статистички студии, јави...

Зариф: Неприфатлив е растот на тензии кон Иран

Шефот на иранската дипломатија Мохамед Џавад Зариф изјави дека е „неприфатлив порастот тензии“ кон Иран од страна на САД. „Ние постапуваме максимално воздржано“, истакна Зариф при посетата на Токио. Тензичните односи помеѓу Вашингтон и Токио дополнително...