Почна седницата за Предлогот за пристапување кон уставни измени

Собранието на Република Македонија ја започна 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија...

Невреме го зафати јужниот дел на Франција, најмалку шест жртви

Шест лица загинаа во невреме проследено со бура и поројни дождови, што синоќа и утрово го зафатија јужниот француски департман Од во јужна Франција. Претходно,...

Кинопремиера на „Бикини Мун“ во Њујорк

Филмот „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски имаше кинопремиера во Њујорк во петокот, каде што присуствувале и дел од актерската екипа на чело со актерката...

Каменос: Ципрас го знае алтернативниот предлог за Договорот од Преспа, но не го одобрува

Како коалициски партнер во владата имав обврска да презентирам алтернативен предлог, кој премиерот Алксис Ципрас го знае, но не го одобрува како национална политика,...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали СДСМ свесно ја втурнува државата во вештачка економска криза

Власта е неспособна да го реализира ветеното. Неработата и неспособноста се главна одлика на оваа влада и затоа прави ребаланс. Недозволиво е држава во...

Зелените партии со најголеми изборни победи во Западна Европа викендов

Ви трите изборни циклуси кои се одржаа викендов во три западноевропски земји, најголеми победи однесоа Зелените партии: изборите во Баварија, парламентарните избори во Луксембург...

Џихадисти остануваат во зоната на Идлиб спротивно на руско-турскиот план

Џихадисти остануваат во зоната од која требаше да се евакуираат до денеска наутро, и имаат намера да ги продолжат борбите со што се ослабнува...

Џонсон до Меј: Дојде време да им се спротивставиш на насилниците во ЕУ

Велика Британија треба да им се спротивстави на насилниците во ЕУ и да изврши притисок да се постигне договор за слободна трговија, порача поранешниот...

По еден лекар дневно го напуша Косово

Лекарската комора на Косово, Синдикатот на здравство и косовските пратеници изразија загриженост поради фактот дека околу 90 лекари во последните три месеци го напиштиле...

Смртно застрелана 52-годишна тетовчанка од нејзиниот сопруг

Педесет и тригодишен тетовец синоќа околу 22 часот и 30 минути смртно ја застрелал со пиштол својата една година помлада сопруга по што избегал,...

Мун: Ким е искрен во врска со нуклеарното оружје, треба да биде награден

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е искрен и навистина сака да се откаже од нуклеарното оружје, изјави јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин, нагласувајќи дека меѓународната заедница...