Николоски: Разрешени се Јанчев и Богданов, а за Мијалков и Тодоров дисциплински постапки за...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа историска седница на Централниот Комитет на партијата. ВМРО-ДПМНЕ има силен механизам изграден во рамки на партијата кој што секогаш успева да...

Палмер им честита на 80-те пратеници – го отвориле патот за европска иднина

Осумдесетте гласа во Собранието за поддршка на Договорот од Преспа претставуваат историска пресвртница и го отвораат патот за европска иднина за Македонија и македонскиот...

Деркоски: ЈО треба да покрене истраги по допрен глас за нерегуларностите на референдумскиот ден

Јавното обвинителство треба да покрене истраги по допрен глас за нерегуларностите на референдумскиот ден и гласањето во одредени избирачки места, смета претседателот на ДИК,...

Ангеловски: ВМРО-ДПМНЕ е последниот стожер за одбрана на македонските национални интереси

Во гостувањето во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија, претседателот на МААК, Страшо Ангеловски, вели дека ВМРО-ДПМНЕ е последниот стожер за одбрана на македонските национални...

Јовановски: Од авион се гледа дека станува збор за некоја уцена, не верувам дека...

Колумнистот и активист на Шарената револуција, Зоран Јовановски, во вечерашното гостување во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија, го коментираше гласањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ...

Земјоделците се уште ја чекаат зелената нафта

Растот на цената на нафтата удри по македонското земјоделство. Постојаното поскапување на дериватите на секои две недели ги загрижи земјоделците дека нема да можат...

БЕСА бара отворањето на Уставот да се искористи и за вметнување на албанскиот јазик...

Се проблематизира ли и онака кревкото двотретинско мнозинство  во Парламентот за промена на уставот, откако и албанските партии поставуваат нивни услови за поддршка на...

Од МЗ велат дека се закажуваат дополнителни термини за болните од рак на дојка,...

Секоја година 279 жени во Македонија умираат од рак на дојка, а оперирани пациенти, термин за мамографија чекаат и по четири месеци, има и...

Обвинителство не отворило истрага за евентуален поткуп на пратеници

Од обвинителството без конкретен одговор за тоа дали е покрената или ќе покрене постапка за обвинувањата изнесени во јавноста за нудење пари на пратеници...

Фондот за иновации на „штрек“ како ќе ги доделува парите, ќе мора се`да знае...

Еден милион евра тежи новиот повик кој го објави Фондот за иновации. За овие пари можат да конкурираат сите кои имаат добра и профитабилна...

Иво Санадер осуден на две и пол години затвор за воено профитерство

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер осуден е денеска на две и пол години затворска казна поради воено профитерство. Судијката Јасна Галешиќ го прогласи Санадер за...