Дајна Пауел најверојатен нов амбасадор на САД во ОН

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека планира за нов постојан претставник на САД во ОН да ја предложи неговата поранешна советничка Дајна Пауел. Трамп при...

Трамп: Втората средба со Ким по изборите за американскиот Конгрес

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака неговата втора средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун да се одржи по изборите за американскиот Конгрес, закажани...

Меѓународен ден на Белиот стап, слепилото е состојба, а не болест

Националниот сојуз на слепите на Република Македонија во рамки на одбележувањето на 15 октомври 2018 година-Меѓународниот ден на Белиот стап, симболот на слепиот човек-признат од...

Бегалец извршил самоубиство во Белгија пред да биде вратен во Бугарија

Бегалец кој добил право на заштита во Бугарија, извршил самоубиство во центар за мигранти во Белгија, јавија локалните медиуми. Мажот од Еритреја бил исклучително депресивен...

Трилатерална средба Грција-Кипар-Египет на Крит

На грчкиот остров Крит денеска ќе се одржи 6-та трилатерална лидерска средба Грција-Кипар-Египет, на која ќе учествуваат грчкиот премиер Алексис Ципрас, кипарскиот претседател Никос...

Судот во Стразбур ги отфрли жалбите на Литванија и Романија за тајните затвори на...

Европскиот суд за човекови права ги отфрли жалбите на Литванија и Романија за пресудите на Трубуналот од мај годинава за нивна вмешаност во програмата за...

Тајпеј: Кина да избегнува да биде „извор на конфликти“

Тајванската претседателка Цај Инг-вен денеска ја повика Кина да избегнува да биде „извор на конфликти“, нагласувајќи дека Тајпеј никогаш нема да предизвика ескалација на...

Војници на АРМ стрелале во воздух на границата со Грција за да спречат нелегално...

Со неколку истрели во воздух на границата со Грција војници на АРМ спречиле група мигранти нелегално да влезат во наша територија. Еден од мигрантите е уапсен,...

Повеќе од 40 загинати во сообраќајна несреќа во Кенија

Најмалку 40 лица загинаа рано утрово во сообраќајна несреќа во западна Кенија, соопшти полицијата. Според полициски службеник, повеќе од 40 луѓе загинале на местото на...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја држи Македонија во заложништво поради лични и теснопартиски интереси

- 1,2 милиони граѓани на Република Македонија на 30-ти септември кажаа не за промена на името, идентитетот, јазикот и историјата, не за откажувањето од...

До 2030 ЕУ ќе ги намали емисиите на ЦО2 од возилата за 35 отсто

По маратонски состанок од 13 часа, министрите за екологија и животна средина на земјите членки на ЕУ доцна синоќа постигнаа договор за намалување на...