Словенечките социјалисти бараат повлекување на признавањето на Косово

Социјалистичката партија на Словенија упати повик до претседателот, премиерот и министрите да се заложат Република Словенија, по пример на голем број земји, да го...

САД го поканија Путин да го посети Вашингтон

САД го поканија рускиот претседател Владимир Путин да го посети Вашингтон, изјави Џон Болтон, советник на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност. – Трамп...

Кирацовски: Дел од уставните амандмани денеска ќе бидат доставени во Собранието

Дел од нацрт уставните амандмани денеска ќе бидат доставени до Собранието на Република Македонија, а постапката ќе почне да се реализира од понеделник па...

Средба НАТО-Русија за нуклеарниот договор

Советот НАТО-Русија ќе се состане на 31 октомври на амбасадорско ниво за разговори околу нуклеарниот договор за ракети од среден дострел, за кој Русија...

Пожарот на Халкидики сѐ уште активен, но ситуацијата е подобра од вчера

Околу 200 грчки пожарникари со речиси 100 возила и 73 лица пешадија во текот на целата ноќ го гаснеа големиот шумски пожар што изби...

Двајца рудари повредени при ископ во рудникот Тораница

Двајца рудари кои работеле во рудникот Тораница вчера околу 14.40 часот биле со повреди донесени во Здравствниот дом Крива Паланка за укажување на лекарска помош. Како...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта е неспособна да реализира мерки и проекти, крати 6 милиони евра за...

СДСМ насилно и спротивно на волјата на 1 милион и 200 илјади граѓани го турка договорот  за промена на името во Собранието, се вели...

Деца прободени со нож во градинка во Кина

Вкупно 14 децa од претшколска возраст се повредени во напад со нож во западниот кинески град Чонгкинг, соопшти локалната полиција. Во врска со нападот е...

Претежно сончево и потопло

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и потопло. Преку денот ќе дува умерен југоисточен, а во западните делови повремено засилен југозападен ветер. Минималната...

Околу 150 мигранти во БиХ ноќта ја поминаа под ведро небо

Околу 150 мигранти во Босна и Херцеговина ноќта ја поминаа под ведро небо на граничниот премин Маљевац, а денеска со автобуси треба да бидат...

Авион на „Визер“ принудно слета во Романија поради закана од бомба

Романските власти соопштија дека авион на компанијата „Визер“, кој летал од Грузија кон Полска, бил принуден да слета на аеродромот во Букурешт поради закана...