Најавен првиот снег во Македонија

Времето во наредните денови ќе биде променливо и постудено со повремени локални врнежи од дожд, а на повисоките планини со услови за снег, особено...

Целодневни натегања, одложувања, презакажувања – како се дојде до 80 ЗА?

19ти октомври, точно на пладне. Најавеното продолжение за расправата за уставните измени не почува. Неизвесност и тензија. Час и половина новинарите ги активираа сите...

Што им тежи над глава на осумте пратеници кои гласаа „ЗА“?

Три пати одложувана, собраниската седница за гласање за предлогот за пристапување кон уставни измени започна синоќа во 22 часот. Во меѓувреме власта успеа да...

Експерти: монтирани процеси за политички уцени

Сега бар е јасно за што служеше 27ми април и СЈО, ова е само еден од многуте статуси по социјалните мрежи кои го преплавија...

Гостиварските власти започнаа со третирање на бездомните кучиња

Гостивар е првата општина во западна Македонија која започна со третирање на бездомните кучиња.Првите заловени кучиња веќе се прегледани од ветеринар, вакцинирани и чипирани.Градоначалникот...

Да и помогнеме на 15 годишната Сара од Охрид

Преку ноќ се промени животот на убавото девојче 15 годишната Сара Настеска од Охрид која решетилено зачекори, подготвена средношколските денови да ги минува надградувајќи...

Соседните земји и Европската Унија со честитки за гласањето

Честитки од меѓународната заедница за гласањето во Собранието стигнаа од првите луѓе на ЕУ, како и од соседните држави. Претседателот на Советот на ЕУ, Доналд...

Разногласие во грчката Влада – опозицијата спремна на нови разговори

Спротивставени ставови во грчката влада  по гласањето во Парламентот на Република Македонија. Грчкиот премиер Алексис Ципрас и министерот за одбрана Панос Каменос со различни...

Какво време не очекува денеска?

Времето ќе биде променливо облачно, претпладне со појава на локален дожд претежно на северот. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се...

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор" извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и...

Парламентарни избори во Авганистан

Во Авганистан денеска почна глaсањето на парламентарните избори кое го следи хаотична организација, обвинувања за корупција и насилства поради што изборите во стратешки важната...