Макрон ја прифати оставката на министерот за внатрешни работи Жерар Коломб

Францускиот претседател Емануел Макрон ја прифати оставката на министерот за внатрешни работи Жерар Коломб и побара од премиерот Едуар Филип да ја извршуваа таа...

Ученик осуден на затворска казна оти бакнал 13-годишно девојче

Суд во Анталија, Турција, осуди 16-годишен ученик на 4,5 години затвор бидејќи бакнал 13-годишно девојче во училиштето, пишува „Хуриет дејли њуз". Засегнатиот 16-годишник и неговата...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонската економија е пред колапс, а граѓаните се на работ на егзистенцијата

Македонската економија е пред колапс, а граѓаните се на работ на егзистенцијата. Криминалниот картел на власт предводен од Зоран Заев неконтролирано ја задолжува државата...

Секој Американец денеска ќе добие предупредувачка СМС порака од Трамп

Речиси сите корисници на мобилни телефони во САД денеска ќе добијат порака во исто време, која ќе биде означена како „Претседателско предупредување“. Американската сојузна агенција...

САД нема да даваат визи за невенчани геј дипломати

САД ќе ги откажат визите за партнерите на повеќе од 100 геј дипломати, кои не склучиле официјален брак. Од администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп...

Мицотакис: Грчкиот народ да одлучи за Договорот од Преспа пред да дојде во Парламентот

Цврстите ставови на Нова демократија дека со Договорот од Преспа се отстапуваат македонска националност и македонски јазик, но и дека треба што поскоро да...

Ангела Меркел ја губи контролата

Зад Ангела Меркел се турбулентни денови. А веројатно и пред неа. И иако германската канцеларка за време на посетата на турскиот претседател се уште...

Тешко до формирање на македонско-албанска предизборна коалиција

Го губи ли власта македонскиот електорат по официјалните бројки од референдумот и признанието на ДУИ дека од 600 илјади гласови „за“ 250 илјади биле...

Експерти: Бојкотот беше гласно „НЕ“ од народот

Наместо да калкулираат, пратениците треба да го слушнат гласот на народот, кој бојкотирајќи се изјасни „против“ преспанскиот договор, смета академик Митко Маџунков, и порачува...

Правни експерти: скандалозна одлука за градоначалникот на Ново Село

Вчерашната одлука на апелациониот суд  Штип за намалување на казната затвор за градоначлникот на Ново село,Боро Стојчев, дел од правниците ја толкуваат како скандалозна....

Полицаецот Тоска, осомничен дека уби и запали битолчанец, привилегиран во притворот во Шутка

Енвер Тоска, полицаецот осомничен дека минатиот месец го уби и запали 38 годишниот битолчанец Беким Алиоски, во притворското одделение во Шутка ги уживал сите...