Расте бројот на загинати работното место

Расте бројот на загинати на работно место. Само за девет месеци 30 работници загинале на работа, велат од Македонското здружение за безбедност и здравје. -...

Афера бугарски пасоши за Македонци – Каракачанов ќе се самоубиел ако докажат поврзаност со...

Во Бугарија привремено е запрено издавањето на пасоши за странци, откако пукна големата афера со издавањето на лажни документи за потврда на бугарско потекло...

Германија го зголеми минималниот надомест на 9,19 евра за час

Германската Влада денеска донесе одлука за зголемување на минималниот надомест за еден час работа, кој од почетокот на следната година ќе изнесува 9,19 евра. Министерот...

Локален тинејџер се разнесе во зградата на ФСБ во Архангелск

Експлозивната направа која денеска експлодира во седиштето на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) во Архангелск, северна Русија, била внесена во зградата од...

Со веб страница 53,9 проценти од фирмите, 21 процент со онлајн нарачки

Од вкупниот број  фирми во Македонија  53,9 проценти годинава имале веб-страница или почетна страница. Од нив, 89,6 проценти на веб-страницата  понудиле опис на производите/услугите,...

Одложено судењето за 27 април: Обвинетиот Марковски хоспитализиран со влошена здравствена состојба-И порај телесниот...

Сашо Марковски, човекот поради чија здравствена кондиција се одложени денешното и утрешното рочиште од петте закажани за оваа недела за случајот во кој 33...

Буџетот на разузнавачките служби во САД се зголемил за 11,6 отсто во 2018 година

Буџетот за разузнавањето на САД се зголемил за 11,6 отсто во 2018 година во споредба со минатата година. Според официјални податоци објавени вчера, САД оваа...

Вулин: Војска на Косово е закана

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека формирањето војска на Косово е предизвик и закана по безбедноста во регионот. Тој, исто така,...

Едно лице загина, тројца се повредени при експлозијата во седиштето на безбедносната служба во...

Експлозија одекна пред седиштето на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) во северниот град Архангелск. -Едно лице подлегна на повреди, а уште тројца се во...

Австрија се повлекува од глобалниот договор за мигранти

Австрија се повлекува од глобалниот Договор на ОН за мигрантите, најавија властите во Виена. На денешната седница на Владата ќе биде донесена соодветна одлука, најавија...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ја задолжи државата со нови 58 милиони евра

Одродената и криминална власт не запира со прекумерното и нерационално задолжување на државата. СДСМ вчера ја задолжи Македонија за нови 58 милиони евра. Ова задолжување...