Миланов: Претседателот не одредува амнестија, туку аболиција, која за „Титаник“ е дадена во 2016

Одлуката за притворот на екс министерот Миле Јанкиевски и поранешниот генерален секретар на владата Кирил Божиновски ја донел кривичниот суд, на барање на СЈО,...

Миланов: Апсењата на Јанкиевски и Божиновски испратија порака за заплашување кон другите

Без ниту еден аргумент, Обвинтелството определи мерка притвор за екс министерот за транспорт Миле Јанакиевскии и поранешниот генерален секретар на владата Кирил Божиновски во...

Собраниското тело за помирување „крчка“ нов Закон за амнестија

До средината на декември ќе биде готов предлог законот за амнестија. Новото законското решение кое што треба да произлезе од работата на Координативното тело...

Брнабиќ: Регионот на Западен Балкан се враќа наназад

Србија е посветена на иднината, но за жал регионот на Западен Балкна се враќа наназад, изјави денеска во Виена српската премиерка Ана Брнабиќ по...

Сириските сили од ИД го презедоа јужниот дел на земјата

Сириските владини сили, помогнати од сојузниците, денеска ја зазедоа јужната област Тулул ал Сафа, која досега беше под контрола на терористичката организација „Исламска држава“. По...

Македонците пијат антибиотици како бомбони, и кога треба и кога не треба

Oколу четири проценти од граѓаните секојдневно користат антибиотици, а многумина купуваат на своја рака, без рецепт. Минатата година биле препишани 1,8 милиони рецепти. -Ја достигнуваме...

Младите не ги интересира политичкиот пристап кон Преспанскиот договор

Македонија не е земја која ќе се формира во 2019 година, а нашата традиција низ фолклорот е проткаена со идејата дека имаме само едно...

Хелсиншки комитет: Без храна и вода и по неколку денови се оставани приведените за...

Притворените за 27 април биле целосно оставани без храна и вода и по неколку денови, но и други повреди на постапката и на правата...

Еколошка катастрофа во каналот Студенчишта – помор на плашиците

Еколошка катастрофа во каналот Студенчишта, според проценките на природонаучниците од Хидробиолошкиот завод, угина околу половина тон плашица. Поморот на риба според слободните проценки пак...

Првиот снег предизвика хаос, патишта блокирани, „Македонија пат“ велат дека се проодни

Првиот снег наместо радост донесе нервози кај многу граѓани. Снежната покривка која вчера покри делови од Македонија, предизвика проблеми на неколку патни правци во...

Прилепските матични лекари револтирани од новите казнени политики на ресорното минисетрство

53 матични лекари од Прилеп, незадоволни од актуелните казнени политики на Министерството за здравство, денеска, со мирен протест го изразија својот револт, барајќи тие...