Макрон запрепастен со сличноста на денешното време со 30-тите од минатиот век

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека е „запрепастен“ од сличноста на сегашната ситуација со таа од 30-тите на минатиот век, повикувајќи на „разум“ и...

Тинејџерот кој се разнесе во зградата на ФСБ во Архангелск најверојатно бил член на...

Тинејџерот кој денеска загина откако активира експлозивна направа во седиштето на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) во Архангелск бил Михаил Злобицки, ученик во...

Бугарија обвини висок функционер поради издавање бугарски пасоши на странци

Бугарските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против висок државен функционер, како дел од истрагата за фалсификување документи, за кои тврдат дека им овозможуваат...

Турција почнала да создава свој систем за противракетна одбрана со долг дострел

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција почнала да развива сопствен систем за противракетна одбрана со долг дострел, јави турската телевизија НТВ. – Почна...

Најмалку 48 убиени шиити на протести во Нигерија

Нигериски војници во изминатите пет дена убиле најмалку 48 членови на шиитско муслиманско движење, а околу 400 биле уапсени, соопшти полицијата и претставник на...

Обвинителство на Турција: Кашоги е задавен веднаш по влегувањето во Конзулатот

Турското Обвинителство денеска соопшти дека саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги е задаваен веднаш откако влегол во Генералниот конзулат на Саудиска...

Штерјова-Симововиќ за случајот со силуваното девојче во Гостивар: Има простор за многу потешки дела...

Хајди Штерјова-Симововиќ, од Хелсинкшкиот комитет, во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија, кажа дека тие веднаш го контактирале Јавното обвинителство во Гостивар, околу случајот со...

Змијанац: Многу малку се работи со затворениците педофили, откако ќе излезат тие повторно се...

Многу малку се работи со затворениците педофили кога се во затвор и тие се повторно сериозна опасност кога ќе излезат, вели Драги Змијанац од...

Министерот за правда на Косово во посета на САД

Косовскиот министер за правда Абељард Тахири денеска отпатува во официјална посета на САД, само ден откако Приштина првпат ја посети американскиот обвинител на Специјалниот...

Кацарска предметот на Груевски за одложување на казната не го испратила до Врховен, причината...

Судијката Добрила Кацарска предметот на екс премиерот Никола Груевски за одложување на казната, не ја испратила до Врховен суд, оти чекала дали поранешната министерка...

Македонија 10-та на листата Дуинг Бизнис, уназадување во 6 од 10 области

Македонија се најде на 10-то место на најновиот извештај Дуинг Бизнис на Светска Банка според леснотијата за водење бизнис, што е напредок за една...