3.5 C
Скопје
24.03.2019
Почетна Вести Страна 586

Вести

Заради македонското знаме му се заканува затвор

Битолчанецот Тони Митревски може да добие затворска казна од шест месеци, само поради фактот што со група на истомисленици, на јарболот на Градското шеталиште  во Битола на кој одамна било извадено испокинатото македонско знаме, ...

Три лица загинаа по удар на воз во автомобил кај Романовце

 Три лица од скопско Арачиново, загинаа денеска откако товрен воз удрил во автомобил „голф“ на преминот кај кумановско Романовце, потври МВР. Несреќата се случила во 11.45 часот пред железничкото стојалиште „Превој“ помеѓу железничките станици Куманово...

Интернет војна – Насекаде се бараат лидерите на #бојкотирам

Остри препукувања и расправии преку интернет. Нешто повеќе од 10 дена специјалисти за социјални мрежи и експерти за дигитални технологии се обидуваат да ги најдат лидерите на движењето #бојкотирам - кое зема се поголем...

Анѓушев и Локвенец попуштија под притисок на јавноста, бараат нивните фирми да се откажат...

Партиските функционери попуштија под притисок на јавноста. Вицепремиерот Анѓушев и пратеникот Хари Локвенец ветија дека ќе побараат од нивните фирми да ги повлечат апликациите од Фондот за иновации. Нивните потези следуваат откако на социјалните...

Најмалку 10 ирански војнци загинаа при напад врз граничен премин со Ирак

Најмалку десет ирански војници вчера загинаа при напад на бунтовниците врз граничен премин во провинцијата Курдистан, западен Иран, во близина на границата со Ирак. Загинатите се припадници на Корпусот на револуционерната гарда на исламска револуција. -...

Куба со нова Влада ќе спроведува уставни реформи

Парламентот на Куба синоќа го одобри новиот состав на Министерскиот совет, кој го именува новиот претседател Мигел Дијас-Канел, при што поголемиот број министери се од владата на Раул Кастро, освен министерката за економски реформи. Кубанското...

Двајца мигранти прегазени од воз во Грција

Двајца мигранти загинаа, а еден е повреден откако воз удрил во нив во североисточниот дел на Грција. - Возот на релација Александруполис - Орменио, долж грчко-турската граница удри во три лица кои се движеа по...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Анѓушев ја претвораат државата во сопствена фирма

Македонија е на колена. Насилство, убиства, уцени, криминал, се само дел од црниот баланс кој го спроведува криминалниот картел на Заев и СДСМ. Заев доби конкуренција во криминалот наречен Кочо Анѓушев. Заев и Анѓушев ја...

Рохани: Господине Трамп не си играјте со опашката на лавот, ќе зажалите

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска упари предупредување до претседателот на САД, Доналд Трамп, јави иранската новинска агенција ИНСА. - Господине Трамп, не си играјте со опашката на лавот, поради тоа можете да зажалите, истакна Рохани. Тој...

Еквадор ќе му откаже гостопримство на Асанж

Еквадор е се поблиску да го повлече азилот за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и да го отсрани од Еквадорската амбасада во Лондон, објави вчера американскиот истражувачки новинар Глен Гринвалд. Тој тврди дека претседателот на...

Со поставување на возилото во кое загинаа две лица ќе се подигнува свеста за...

Со поставување скршено возило во Градскиот парк во Скопје и пораката „Тргнаа на летување, а летнаа во провалија... Иван (24) и Ана (19) го загубија животот во сообраќајна незгода...“ Републичкиот совет за безбеност на...
WordPress Image Lightbox Plugin